Budowa domu to dla dzisiejszych inwestorów skomplikowany proces. Problemem jest nie tylko wybór miejsca pod budowę, zapewnienie niezbędnych pozwoleń, znalezienie wykonawcy ale przede wszystkim wybór technologi i materiałów z których powstanie dom.

Typowo czy proekologicznie?
Według badań przeprowadzonych przez OBOP w marcu ubiegłego roku 85 proc. Polaków, kupując materiały budowlane, sprawdziłoby czy są one proekologiczne. Do stosowania ekologicznych rozwiązań zniechęcała jednak wyższa cena.

Jak będzie w tym roku? Czy podwyżki cen energii i wzrost kosztów ogrzewania budynków wpłyną na wzrost zainteresowania nowoczesnymi technologiami pozwalającymi na obniżenie tych kosztów?

Ekologicznie nie znaczy energooszczędnie
Ekologia i energooszczędność to w ostatnich latach pojęcia, które wkraczają praktycznie w każdą sferę naszego życia. Często jednak jest tak, że to co ekologiczne niekoniecznie jest energooszczędne i odwrotnie.

W przypadku budowy domu jest to szczególnie istotne ponieważ bezpośrednio wpływa na wysokość późniejszych opłat eksploatacyjnych i komfort mieszkańców. W skrócie dom energooszczędny to taki, który zużywa mało energii. Technologie budowlane, których zastosowanie do budowy domu energooszczędnego ma bezpośredni wpływ na zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło, to przede wszystkim:

●    dobra izolacja, zarówno ścian, jak i przegród zewnętrznych, stolarki okiennej i drzwiowej,
●    zredukowane mostki termiczne,
●    wysokosprawny system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,
●    wysokosprawna instalacja grzewcza.

Ponadto, dom energooszczędny powinien zużywać jak najmniej energii na codzienną eksploatację, tzn. oświetlenie, pracę urządzeń gospodarstwa domowego itp. Najbardziej energooszczędną formą domu jest tzw. dom pasywny, do ogrzania którego potrzeba osiem razy mniej energii niż do ogrzania przeciętnego domu. Tak, to jest możliwe. Od wielu lat budownictwo pasywne rozwija się burzliwie w Niemczech i Skandynawii i wielkimi krokami wkracza także do Polski.

Internetowa hurtownia energooszczędnych i proekologicznych materiałów budowlanych
W oparciu o nasze długoletnie doświadczenie, wychodząc naprzeciw potrzebom naszych klientów, uruchomiliśmy pierwszą w Polsce internetową hurtownię materiałów budowlanych dla budownictwa energooszczędnego i ekologicznego - www.ekombig.pl. W ramach naszej działalności podejmujemy się dostarczenia materiałów i urządzeń do budowy domów energooszczędnych i pasywnych. Możecie się Państwo zaopatrzyć u nas w poszczególne materiały lub skompletować całość od projektu domu po dostawę materiałów na plac budowy. Dzielimy się też z Państwem podstawową wiedzą z zakresu budownictwa energooszczędnego.

Serdecznie zapraszamy: www.ekombig.pl

dom energooszczędny

ściana

ściana domu