Pierwszy rower elektryczny, E-Bike Grace, zadebiutował na rynku dwa lata temu. Roczna sprzedaż elektrycznych rowerów to około 30 milionów. Jest to niezwykle olbrzymi rynek nabywców, nie powinno więc nikogo dziwić, że jeden z największych producentów samochodowych – Ford, zaprezentował prototyp własnego modelu roweru elektrycznego.

Ford E-Bike jest obecnie najnowocześniejszym rowerem elektrycznym na świecie. Silnik elektryczny jest zasilany przez baterie, na których można pokonać około 85 kilometrów. Jeżeli dodatkowo wykorzystasz swoje nogi, jako siły napędowej, to odległość ta znacząco wzrośnie. Maksymalna prędkość to 25km/h.
Czas pełnego naładowania baterii to 3-4 godziny, ale gdy nie masz „aż” tyle czasu to wystarczy 2 godziny by naładować baterie w 80%. Obliczono, że Fordem E-Bike możesz przejechać do 200 kilometrów dziennie.

System kontrolny roweru można zsynchronizować z telefonem komórkowym (telefonem demonstracyjnym był Samsung Galaxy S II).

Ford E-Bike jest wyposażony w innowacyjny system wykorzystujący fenomen magnetostriction, zmieniający energię magnetyczna w kinetyczna. System ten był wykorzystany tylko w Formule 1. Cena roweru i oficjalny czas wejścia produkt na rynek są jeszcze nieznane.

 

Autor: Natalia Kurantowicz