Czy wyobrażacie sobie społeczność żyjącą z godnie z zasadami o których w swoim nieśmiertelnym hicie „Imagine” śpiewa John Lennon? Bez własności, przemocy, sztywnych reguł narzucanych przez rząd, zgodnie z zasadami demokracji gdzie nic nie może wydarzyć się bez zgody wszystkich mieszkańców? Okazuje się że taka społeczność istnieje i to w samym centrum Europy. Christiana, bo tak nazywa się to niezwykłe państwo w państwie powstała w latach 60’. Jej założycielami była grupa nonkonformistów którym przyświecały ideały hippisowskiej subkultury. Chcieli stworzyć miejsce w którym ludzie o podobnych zamiłowaniach do sztuki żyli by we wspólnocie, bez własności i jakichkolwiek przejawów przemocy, gdzie dzieci wychowywały by się w zgodzie z naturą w atmosferze miłości i tolerancji a wszyscy mieszkańcy troszczyli by się o ekologię i wspólne dobro społeczności. 
W Christianie powstały śmieszne domy, oddzielne święta, rząd i zasady obowiązujące mieszkańców. Reguł rządzących w tym niezwykłym miejscu jest niewiele, zakaz poruszania się po Christianie samochodami, zakaz kupowania i posiadania własności, zakaz zażywania i rozprowadzania twardych narkotyków. Mieszkańcy postępują zgodnie z zasadą inwestujesz ile możesz, bierzesz ile potrzebujesz dzielą się ze sobą wszystkim co mają, żyją w swoistej komunie. 
Kiedy zdarza się, że jacyś mieszkańcy opuszczają miasto w kopenhaskiej prasie pojawia się ogłoszenie dotyczące swego rodzaju casting na nowego członka społeczności. U kandydatów nie istotny jest status społeczny czy poziom zamożności a raczej szczerość intencji, gotowość do życia w komunie i ogólne wrażenie. Chętnych nie brakuje, na takie ogłoszenia odpowiada zawsze ok. kilkadziesiąt osób.

Choć zarówno pozostali mieszkańcy Kopenhagi jak i rząd nie patrzą zbyt przychylnie na Christianę i jej mieszkańców to nie ulega wątpliwości że hippisowskie państwo w państwie stanowi niemałą atrakcję ściągającą do Danii rzesze turystów. Czy „przyzwoici” obywatele zdecydują się rozwiązać „problem” Christiany zapewne czas pokaże. Póki co stanowi ona niewątpliwie ciekawe i wyjątkowe miejsce na turystycznej mapie Danii