W Polsce zaczęło się od takich stron jak grono.net, czy fotka.pl, potem przyszedł czas na nasza-klasa.pl, która obecnie zdaje się być najpopularniejszą stroną do podtrzymywania znajomości wśród Polaków. 

Na świecie najczęściej wybieranym portalem tego typu jest facebook.com, który ma już przeszło 200 mln użytkowników. Został on założony w 2004 roku przez Marka Zuckerberga, studenta Harvardu, który wraz z kolegami w założył sieć mającą pierwotnie ułatwiać komunikację studentom Harvardu. W pierwszych 2 tygodniach funkcjonowania portalu na Facebooku zarejestrowało się przeszło 2/3 studentów tej uczelni. Po tym sukcesie działalność strony została rozciągnięta na pozostałe szkoły i uniwersytety, z czasem stając się portalem ogólnodostępnym. 

W 2007 roku 1,6% akcji zostało wykupione przez Microsoft za kwotę 240 mln dolarów. Szacowana wartość Facebooka wynosi 15 mld $. W marcu tego roku Mark Zuckerberg znalazł się na 735 pozycji w zestawieniu Forbsa w rankingu najbogatszych ludzi świata. Jego majątek wynosi 1,5 mld $ i cały czas się powiększa. Jest on oficjalnie najmłodszym miliarderem świata. 

Co sprawia, że Facebook jest wyjątkowy? Przede wszystkim niezastąpiona jest skala, na jaką działa. Pozwala na utrzymywanie kontaktów ze znajomymi z całego świata. Wyróżnia go także zaplecze rozrywkowe, którego nie znajdziemy na Naszej Klasie. Do wyboru mamy tysiące quizów, których wyniki należy raczej traktować z przymrużeniem oka, ale porównywanie ich wyników z wynikami uzyskanymi przez przyjaciół bywa jeszcze zabawniejsze, niż samo rozwiązywanie quizu. Oprócz tego czekają na nas różne gry on-line, możemy publikować nasze ulubione piosenki, teledyski, zamieszczać linki do ciekawostek, informować znajomych o tym co robimy, poprzez opcję ustawiania statusu. Dodatkowo w ramach serwisu działa chat. Cały czas organizowane są różne akcje społeczne, jak „kliknij, aby nakarmić dziecko”, czy też inne, podczas których sponsorzy, jak np. Microsoft dokonują donacji pieniężnych, których wysokość uzależniona jest od ilości osób, które przyłączają się do danej akcji. 

W Polsce Facebook nie jest jeszcze zbyt popularny, jednak wszyscy jego dotychczasowi użytkownicy są przekonani, że to tylko kwestia czasu.