Styl, który naprawdę do nas pasuje to coś, nad czym pracujemy całe życie. Nie od razu wiemy, co w korzystny sposób uwydatni naszą twarz czy sylwetkę. Wyjątkiem nie jest tu wcale kolor włosów. Często sugerujemy się chwilowym kaprysem albo fryzurą podpatrzoną u celebrytki… i popełniamy wielką gafę. Jak tego uniknąć?

Chyba nie ma kobiety, której nigdy nie przytrafiłaby się fatalna fryzura. Kiedy byłyśmy małymi dziewczynkami, często niezbyt umiejętnie strzygły nas mamy albo babcie. W wieku nastoletnim wielu z nas zdarzało nam się eksperymentować z fatalnie dobranymi szamponami koloryzującymi – albo co gorsza z trwałymi farbami. Ba, czasem same chwytałyśmy za nożyczki… Czy to oznacza jednak, że w życiu dorosłym nie grozi nam już popełnianie takich pomyłek? Nic bardziej mylnego.

 

Nie daj się złapać w pułapkę koloryzacji

 

Jako że to właśnie w farbowaniu zachowujemy nieco większą autonomię, bo można przeprowadzić je w domowym zaciszu – to właśnie ono jest siedliskiem najbardziej spektakularnych pomyłek wśród dorosłych kobiet. Oczywiście pierwsza grupa błędów to taka, w przypadku której na pierwszy rzut oka widzimy co poszło nie tak. Tutaj prym wiodą próby osiągnięcia nieskazitelnego platynowego blondu, których rezultatem albo jest nieestetyczny kanarkowy żółty, albo inny niespodziewany kolor, jakiego większość z nas wstydziłaby się na ulicy. W takich przypadkach można na przykład próbować ratować się płukankami.

 

Innym typem pomyłki jest taka, która wynika z wybrania niepasującego do naszej skóry odcienia. Aby się jej wystrzec, od razu warto przyswoić kilka prostych wskazówek. Ciepłe odcienie na ogół sprawiają że trądzik i pękające naczynka są mniej widoczne. Zarówno one, jak i jasne kolory zazwyczaj odmładzają, chociaż nie jest to reguła. Chłodne odcienie natomiast mogą podkreślać zmęczenie, worki pod oczami, zmarszczki. Jasne barwy zmiękczają rysy, a ciemne wyostrzają.

 

Wiosna i jesień, czyli ciepłe typy urody

 

Oprócz tych uniwersalnych reguł, warto jednak wziąć pod uwagę nasz typ urody i także na jego podstawie wybrać perfekcyjną farbę do włosów. Jak je rozpoznać? Zaczniemy od scharakteryzowania wariantów ciepłych, czyli wiosny i jesieni. Ta pierwsza charakteryzuje się brzoskwiniową lub złotawą cerą oraz ewentualnie drobnymi brązowymi piegami. Dobrze reaguje na kąpiele słoneczne. Jej właścicielki mają jasne oczy i kremowe białka, zazwyczaj nie najlepiej wyglądają w mocnym makijażu. W ich wypadku świetnie sprawdzą się jasne, żółtawe odcienie, takie jak: jasny złoty brąz, miedź, bursztyn, miód, złoto. Z ciemnych kolorów najlepsze będą te opalizujące na złoto.

 

Z kolei jesień poznasz po bardzo jasnej karnacji, która źle toleruje opaleniznę. Oczy jej posiadaczek są brązowe lub zielone, a włosy rudawe, rude albo miedziane. Aby dodać sobie charakteru, powinny one rozważyć takie kolory farby jak: kasztanowy, rudy czy brązowy.

 

Typy zimne, czyli zima i… lato

 

Osoby o zimnym typie urody mają zwykle jasną lub porcelanową karnację. Ich oczy zazwyczaj są ciemne, a białka albo bardzo białe, albo lekko niebieskawe. Zimy, co zaskakujące, dobrze tolerują słońce i lubią kontrasty zarówno w ubiorze, jak i w makijażu. Prawie nigdy nie mają piegów. Będą świetnie wyglądały w takich odcieniach jak: średnie i ciemne brązy, heban, wiśnia, granatowa czerń.

 

Ostatni typ urody to oczywiście lato. Jest on najpowszechniejszy wśród Polek. Charakteryzują go jasna cera ze skłonnością do różowienia, szare lub szaroniebieskie tęczówki oraz średnia tolerancja na kąpiele słoneczne (opala się najpierw na czerwono lub różowo, ale szybko brązowieje). Jeśli chodzi o ubiór, reprezentantki tego typu urody najlepiej wyglądają w barwach pudrowych i przydymionych. Pasują im takie kolory włosów jak: platynowy blond, gołębi blond, ciemny blond, odcienie popielate.

Niezależnie od typu urody o efekcie końcowym decydować będzie w dużej mierze jakość farby i zawarte w niej składnik iodżywcze. Do domowego stosowania bezpiecznie jest użyć farb o naturalnych odcieniach, a jednocześnie o bogatym składzie opartym o odżywcze olejki np. z kolekcji Garnier Olia.

 

Nie zapomnij o pielęgnacji

 

Pamiętaj jednak, że dobrze dobrana barwa farby to nie wszystko. Włosy poddane koloryzacji będą wyglądały naturalnie i zdrowo tylko wtedy, jeśli zapewnimy im odpowiednią pielęgnację. Najlepiej wybrać tą dedykowaną włosom farbowanym. Oprócz szamponu i odżywki koniecznie zaopatrz się w kosmetyk

termoochronny, jako że Wasze włosy będą nieco bardziej podatne na uszkodzenia. Wybierzcie taką konsystencję, która będzie dla Was najwygodniejsza – to ważne, aby używać go podczas stylizacji z użyciem gorącego powietrza. Raz w tygodniu postaraj się też używać maski, aby zapewnić fryzurze optymalną regenerację.