Jeżeli w ciągu kilku ostatnich tygodni odczuwasz wyraźnie, że coś wokół ciebie zmieniło się na niekorzyść i z jakichś powodów czujesz się słaby oraz rozdrażniony, przyjrzyj się otoczeniu, w którym przebywasz najczęściej. Przyjrzyj się swojemu otoczeniu w pracy. Atmosfera, w której pracujemy ma bardzo istotny wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, lecz także wydajność. I mam tu na myśli zarówno współpracowników, szefostwo, jak i otaczającą nas przestrzeń. 
W ostatnich latach coraz więcej przedsiębiorstw zarówno w Chinach, Ameryce Północnej, jak i w Europie Zachodniej korzysta z usług specjalistów tradycyjnej chińskiej sztuki aranżowania przestrzeni Feng Shui. Pomaga ona bowiem ukierunkować przepływ energii w taki sposób, aby usprawnić pracownikom wykonywanie codziennych poleceń, ułatwić im koncentrację, a także wzmocnić ich naturalne siły witalne. I tak oto, kilka pozornie prostych wskazówek może niemalże całkowicie odmienić oblicze firmy.

Przede wszystkim liczy się kolorystyka oraz kształt mebli biurowych. Według założeń Feng Shui najlepiej sprawdzają się naturalne odcienie drewna, a także biurka o zaokrąglonych krawędziach. Z kolei zdecydowanie niekorzystny wpływ mają zbyt intensywne i kontrastowe barwy, takie jak chociażby biel, czerń oraz czerwień. Co jednak zrobić jeżeli raz zakupionych mebli nie można już zwrócić? Otóż i temu można zaradzić. Przede wszystkim wartałoby zadbać o utrzymanie ładu na biurku i to zarówno na blacie, jak i w szufladkach. Należy pochować wszelkiego rodzaju ostre przedmioty, a także pozbyć się bezużytecznych przedmiotów. Uporządkować notatki i dokumenty tak, aby z łatwością można je było odnaleźć w kluczowym momencie. Dobrze jest także zakupić jakąś żywą roślinę o pozytywnych wibracjach i zadbać o ciepłe, harmonijne światło. Nie stawiaj na przykład kaktusa ani nie montuj szeregu świetlówek!

Kolejne pytanie to: jak ustawić biurko? Otóż, zawsze frontem do drzwi! Nigdy inaczej. W przeciwnym razie nasz podświadomy lęk przed tym, czego nie dostrzegamy uniemożliwi nam jakąkolwiek koncentrację. Ponadto, biurko nie powinno być ustawione przy tej ścianie, na której znajdują się drzwi wejściowe. Bardzo niedobrze jest także siedzieć tyłem do okna. Wówczas refleksy światła rzucane na monitor będą nas nieustannie irytować. Dokładne ustawienie biurka zależy w dużej mierze od rodzaju pomieszczenia biurowego, a także liczby pracowników. Jedno jest jednak pewne. Nasze plecy zawsze powinny być osłonione przez ścianę, z kolei biurko powinno stać z dala od drzwi i okien. Nie siadajmy też biurko w biurko z najlepszą nawet koleżanką, gdyż może to powodować konflikty.

Troska o ład i pozytywną atmosferę w firmie jest niezwykle istotna. I jeżeli od czegoś warto zacząć, to właśnie od udoskonalenia własnego stanowiska pracy. Pomoże to nie tylko ocieplić stosunki pomiędzy szefostwem a pracownikami przedsiębiorstwa, lecz także zwiększy twoje szanse na awans, a nawet podwyżkę.