Premiera kolejnej odsłony gry wszech czasów zbliża się wielkimi krokami. Za 18 dni fani kultowej serii sięgną po The Sims 3 – grę, która otworzy przed nimi świat zupełnie nowych, nieograniczonych możliwości.

Wśród naszych czytelników jest wielu zagorzałych graczy, którzy śledzą każdą nowość dotyczącą Simów trzeciej generacji. Czas, abyśmy zastanowili się nad niepodważalnym fenomenem serii, która odegrała znaczną rolę w życiu milionów ludzi na całym świecie.

Fakty i liczby

Pomysłodawcą i twórcą cyklu jest Will Wright – jeden z najbardziej utytułowanych projektantów gier komputerowych w historii elektronicznej rozrywki. Anegdota głosi, że Will wpadł na pomysł stworzenia wirtualnej symulacji życia w momencie, gdy spłonęło jego mieszkanie. Zainspirował go żmudny proces odnawiania, kupowania oraz kolekcjonowania najpotrzebniejszych przedmiotów. Początkowo firma podchodziła do projektu bardzo sceptycznie, lecz Will użył całego swojego autorytetu i doprowadził do rozpoczęcia produkcji The Sims.

Pierwsza odsłona serii ukazuje się w 2000 roku i bije wszelkie rekordy sprzedaży. Cztery lata później do sklepów trafia gra The Sims 2, która osiąga jeszcze większy sukces. W 2008 roku wydawca serii - firma Electronic Arts, świętowała sprzedaż stumilionowego egzemplarza gry marki The Sims.


Opera mydlana i wirtualny dom lalek

Przed pojawieniem się serii The Sims gry komputerowe były domeną mężczyzn. Do czasu… Dziewczynki, młode kobiety i dojrzałe mężatki szybko dostrzegły potencjał gry, ku rozpaczy męskiej części populacji. Teraz domowe pecety zaczęły być okupowane także przez przykładne panie domu, które nigdy wcześniej nie interesowały się komputerami i nie miały do czynienia z grami.

Dlaczego tak się stało? Model rozgrywki rewolucyjnej symulacji życia, która pozwala na projektowanie domów, tworzenie bohaterów, zakładanie wirtualnych rodzin czy opowiadanie historii przypomina mechanikę XIX-wiecznych domów dla lalek, które były uwielbiane przez kobiety w każdym wieku. W wiktoriańskiej Anglii panny z dobrych domów opisywały nawet historie swoich porcelanowych bohaterów w notatnikach tworząc całe rodzinne sagi.

Dziś miłośnicy gry, do których zalicza się także polska wokalistka rockowa – Agnieszka Chylińska, otwarcie przyznają, że prowadzenie wirtualnego domu przypomina reżyserię opery mydlanej. Decydują nie tylko o wyglądzie bohaterów i scenografii, ale także mają wpływ na wydarzenia rozgrywające się w świecie gry.

Agnieszka to zresztą świetny przykład gracza – charyzmatyczna rockmenka, która z powodzeniem łączy obowiązki zawodowe z prowadzeniem domu, gra w The Sims od 9 lat i chętnie dzieli się swoimi doświadczeniami z gry. Jest oddaną fanką serii, więc firma Electronic Arts zaproponowała jej funkcję ambasadorki The Sims 3 w Polsce. Agnieszka przystała na propozycję i przetestowała grę w naszym kraju jako pierwsza. Jej wrażenia możecie zobaczyć tutaj (http://thesims3.ea.com/view/pages/videos.jsp?languageCode=pl).

Dla graczy ważne jest także to, że The Sims pozwala spojrzeć na własne problemy z dystansu. Zagorzali fani (nie tylko kobiety, prawie połowa miłośników tej serii to mężczyźni) twierdzą, że wirtualna symulacja życia pozwala im się wyciszyć i pomaga testować stresujące sytuacje z codziennego życia.


Czas na zmiany!

Pięć lat po premierze The Sims 2 czas na kolejne udoskonalenia serii i nowy wymiar Simowej rozgrywki. Twórcy gry uważnie słuchali sugestii fanów i tworząc trzecią odsłonę cyklu starali się jak najlepiej sprostać ich oczekiwaniom. Oto 5 najważniejszych cech The Sims 3:

1. Otwarty świat, który tętni życiem

Wyjdź ze swoim Simem z domu i poznawaj innych mieszkańców Sunset Valley. Pójdź na randkę do parku, złóż wizytę sąsiadom, odpręż się w salonie spa, a potem kup wyjątkowe przepisy kulinarne w pobliskiej księgarni. Wszędzie dostaniesz się taksówką, rowerem lub luksusowym samochodem.

2. Stwórz, kogo sobie tylko wymarzysz

Rozbudowane narzędzia kreatora postaci pozwolą Ci na stworzenie ulubionej piosenkarki, wrednego sąsiada z naprzeciwka lub koleżanki ze szkolnej ławy. Teraz nie ma żadnych ograniczeń - sam kształt nosa czy twarzy można modyfikować na kilkanaście sposobów, nie wspominając o tym, że włosy, usta czy oczy możesz mieć w dowolnym kolorze. Samo kolorowanie czupryny Sima jest niezłą zabawą – możesz pomalować końcówki, odrosty lub zrobić mu pasemka.

3. Zmieniaj świat!

Projektując i budując dom masz nieograniczone możliwości modyfikacji jego wyposażenia. Dzięki zupełnie nowemu narzędziu do kreacji stylu możesz zmienić każdy przedmiot Sima; od mebli po ubrania, łącząc kolory i wzory w dowolne kombinacje. Twój Sim lubi szkockie akcenty? Spraw mu telewizor w kratę, aby pasował do jego koszuli!

4. Bądź panem ich losu

W zależności od cech charakteru, umiejętności oraz ścieżki kariery, każdy Sim ma swoje krótko- i długoterminowe cele, dzięki którym w jego życiu zawsze dzieje się coś ciekawego. Charakter swojego bohatera definiujesz za pomocą 5 cech, które wybierasz spośród 64 możliwości. Później, w zależności od osobowości Sima, wyznaczasz jego życiowy cel. Możesz także decydować o jego ulubionym kolorze, jedzeniu, muzyce oraz o barwie głosu. Tylko od Ciebie zależy, czy spełnisz marzenia swoich bohaterów.

5. Rozbudowany tryb online
Od dnia premiery z Internetu będzie można pobrać dodatkowe miasto o nazwie Riverview. Ponadto gra oferuje możliwość tworzenia własnych filmów i dzielenia się nimi z innymi graczami.
Wśród innych nowości trybu online znajduje się sklep The Sims 3, Game Launcher (punkt startowy dla każdego gracza wkraczającego w świat Simów trzeciej generacji, gdzie będzie można łatwo znaleźć wszystkie potrzebne opcje, najnowsze wiadomości oraz uaktualnienia gry) oraz nowa rozbudowana strona internetowa, która w chwili premiery zastąpi dotychczasową oficjalną witrynę www.thesims3.com.

Zabawka dla każdego

The Sims 3 to coś więcej niż gra. Medioznawcy nazywają ją „zabawką”, ponieważ oferuje ludziom zestaw rozbudowanych narzędzi kreacji, edytowania filmów, tworzenia osobowości bohaterów, a cała reszta, czyli sposób prowadzenia rozgrywki lub ilość czasu poświęcanego na poszczególne elementy gry, zależy już tylko od osoby, która wkracza w ten wirtualny świat. Nikt tutaj nie narzuca sztywno prowadzonej fabuły, ani nie ogranicza wyobraźni.
Przekonajcie się o tym sami już 5 czerwca! Wtedy gra The Sims 3 trafi do sklepów.

Wyczekujcie także konkursów na naszej stronie - już niedługo będziecie mogli zawalczyć o atrakcyjne nagrody. Lada dzień na łamach naszego portalu ruszy także podstrona gry, gdzie będziemy informować Was o wszystkim, co dotyczy Simów trzeciej generacji.

Więcej szczegółów dotyczących The Sims 3 znajdziecie na www.thesims3.com