Już w najbliższy czwartek 10 grudnia rozpoczyna się w Krakowie jedenasta edycja Festiwalu Filmu Niemego. Impreza powstała w celu propagowania kina niemego, jest jedną z pierwszych tego typu na świecie i od samego początku cieszy się dużym zainteresowaniem wielbicieli starego filmu. Jak co roku, organizować ją będzie Kino Pod Baranami.

Tym razem na motyw przewodni festiwalu wybrano kobiety po obu stronach kamery. W ciągu tych kilku dni można więc będzie zobaczyć dzieła z udziałem takich gwiazd jak fascynujące: Pola Negri, Greta Garbo, Lillian Gish i Louise Brooks. Nie zabraknie również filmów znanych reżyserek. I tak pierwszego dnia pojawią się dwa obrazy awangardowej Germaine Dulac: Uśmiechnięta Pani Beuet i Zaproszenie do podróży; zobaczymy również pierwszy pełnometrażowy film animowany Przygody Księcia Achmeda autorstwa Lottie Reiniger. W programie widnieje również pokaz filmów eksperymentalnych Mai Deren.

Dodatkowy powód, dla którego warto zjawić się na pokazach to muzyka grana na żywo podczas każdej projekcji filmowej. Wykonywać ją będą twórcy polskiej sceny muzycznej i jazzowej, tacy jak:Konarski & Berny, Kwadrofonik, Lesław Lic, DJ Lenar, Jacaszek, Sing Sing Penelope, Polpo Motel, Jachna/Buhl, Shofar.

Jak co roku, festiwalowi towarzyszyć będzie wręczenie specjalnej nagrody czyli Złotej Kłódki. Tym razem, za całokształt pracy artystycznej, otrzyma ją Profesor Lesław Lic, znana postać krakowskiego środowiska muzycznego, wieloletni przyjaciel i uczestnik Festiwalu Filmu Niemego.
Oprócz wyżej wymienionych atrakcji będzie można też obejrzeć wystawę zatutułowaną "Pola Negri. Legenda kina" powstałą we współpracy z Muzeum Kinematografii w Łodzi. Polsa Negri to jak dotąd największa gwiazda pochodzenia polskiego, jaka trafiła do Hollywood, więc warto się skusić i zajrzeć do Pawilonu "Wyspiański 2000", gdzie zostanie ona zaprezentowana.

Festiwal zapowiada się ciekawie, wszyscy znawcy i miłośnicy kina niemego zapewne już dawno znają wszystkie szczegóły. Pozostałych czytelników zachęcam, bo warto, a i bilety niedrogie:) Szczegółowe informacje o programie znajdziecie na stronie http://www.kinopodbaranami.pl/film.php?film_id=5884