Każdy z nas jako małe dziecko marzył o posiadaniu własnego igloo. Sami zafascynowani sztuką ich budowy zawsze w zimie staraliśmy się coś wykonać ze śniegu. Jednakże bardzo szybko okazywało się, że wcale nie jest to taka prosta sprawa i że tak naprawdę potrzeba do tego ogromnej cierpliwości…. Od połowy XX wieku rok rocznie w Sapporo odbywa się Festiwal Śniegu, którego głównym celem jest nie tylko pokazanie lodowych rzeźb, ale przede wszystkim wyłonienie najbardziej utalentowanego artysty. Jest to największe tego typu wydarzenie w Japonii, które swoją wyjątkowością rok rocznie przyciąga około dwóch milionów osób z całego świata. 
Do zrobienia tych wszystkich cudów ze śniegu zużywa się 500 pięciotonowych ciężarówek, które przywożą śnieg z obszarów podmiejskich. Wszystkie rzeźby są ustawione wzdłuż alei Odori jak i ulicy Dworcowej. Jednak śniegowe monumenty nie są jedyną atrakcją. Przed najbardziej spektakularnymi dziełami odbywają się różnego rodzaju występy i pokazy, które mają na celu przybliżyć historię festiwalu jak i podstawowe informacje o Sapporo. 
Myślę, że jest to bardzo ciekawe wydarzanie, o którym słyszał cały świat i które jest atrakcyjne nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla wszystkich dorosłych, którzy mogą zrealizować swoje najskrytsze dziecięce marzenia…