Najnowsza generacja Forda Fiesty jest obecnie najczęściej sprzedawanym samochodem w europie. W pierwszym kwartale tego roku auto zdetronizowało Volkswagena Golfa, który przez długi czas cieszył się najlepszą sprzedażą na Starym Kontynencie.

Niedawno z linii montażowych zjechała jubileuszowa, półmilionowa Fiesta, ale zakłady produkcyjne nie mogą przerwać prac, ponieważ od stycznia do marca europejczycy kupili 140 tyś egzemplarzy przedstawiciela Forda w segmencie B. Miejskie auto zostało zbudowane zgodnie z linią designerską o nazwie „Kinetic Design” i szybko przypadło do gustu klientów. Auto ma sportową sylwetkę, czym upodabnia się trochę do Focusa i dysponuje przyzwoitą, jak na tę klasę samochodu, przestrzenią dla pasażerów. Auto jest dostępne z silnikami benzynowymi o mocach od 60 do 120 KM oraz Dieslami generującymi od 68 do 90 KM. Fiesta bierze udział w rajdach serii WRC, gdzie rywalizuje w klasie S2000. Rajdowymi Fiestami jeżdżą min. Ken Block znany z zawodów X-Games, czy polski wicemistrz świata w kategorii junior WRC- Michał Kościuszko.

Drugim najlepiej sprzedającym się w Europie samochodem jest VW Golf (135 tyś sprzedanych egzemplarzy), a trzecim- Renault Clio ( 103 tyś). Kolejne lokaty zajęły Opel/Vauxhall Corsa, Peugeot 207, Ford Focus, Opel/Vauxhall Astra, VW Polo, oraz Fiaty- Punto i Panda. W czołówce znaleźli się przedstawiciele segmentów A, B i C.

Również producenci, którzy w swojej ofercie mają dużo miejskich, tanich aut znaleźli się na czele koncernów, mogących szczycić się największą sprzedażą. W europie prowadzi Volkswagen (401 tyś), przed Fordem, Renault, Peugeotem, Fiatem, Oplem/Vauxhallem, Citroenem, Toyotą, Audi i BMW. 

Europa odzyskuje formę po kryzysie gospodarczym, gdyż w stosunku do pierwszego kwartału 2009 roku, zanotowała 10% wzrostu sprzedaży. Ciekawie ma się sytuacja W Islandii, gdzie w samym marcu sprzedano 105% więcej aut, niż w marcu 2009. Co prawda, sprzedano tylko 156 samochodów, ale widać że nawet mieszkańcy głęboko dotkniętej kryzysem wyspy z gejzerami powoli zapominają o kryzysie. Największe spadki zanotowały Węgry (54%), Litwa (28.7%) i Łotwa (29.9%). W Polsce sprzedaż aut w porównaniu z pierwszym kwartałem ubiegłego roku spadła o 9.7% 

Trzeba przyznać, że europejczycy mają dobry gust. Ford Fiesta to bardzo ładne auto, które dzięki połączeniu z dobrą jakością, tanią eksploatacją, komfortem i przystępną ceną jest chętnie wybierane przez ludzi. Można stwierdzić że to jedno z najlepszych produkowanych obecnie miejskich aut. Duża popularność tego auta tylko utwierdza nas w tej opinii.