Zwiastun, który prezentowany był już na różne sposoby, przedstawia bohaterkę nazwaną Lightning wchodzącą do pociągu pełnego obywateli, którzy będą deportowani z Cocoon[miejsce akcji Final Fantasy XIII - przyp. redakcji]. Pośród osób skazanych na deportację znajduje się Vanille, czerwonowłosa dziewczyna, która będzie członkiem grupy, jaką będziemy kierować.

Snow, prezentowany również w zwiastunach, to kolejna z postaci i jednocześnie głowa ruchu oporu walczącego przeciwko teokratycznemu rządowi Cocoon. W tej walce wspomniany ruch oporu nie tylko stawia czoła zwykłym żołnierzom, ale również bardziej potężnym przeciwnikom w postaci oficerów, efektów najnowszej technologii i potworom.

Jak poprzednio wspomniano, Final Fantasy XIII skorzysta ze starego, sprawdzonego schematu walki nazwanego Active Time Battle. Każdy z pojedynków będzie opierał się na wydawaniu komend. Po tym, jak komenda zostanie wybrana, postać którą kierujemy natychmiast się do niej zastosuje.

Podczas każdej z tur postaci będą mogły wykonać określoną ilość akcji, zależnych od punktów akcji, jakie będą miały do dyspozycji. Komendy będą miały zróżnicowaną wartość punktów, jakie postać będzie musiała poświęcić, by z niej skorzystać. Dla przykładu: Jeśli Ligthning ma 3 punkty akcji to będzie mogła je spożytkować na wykonanie trzech standardowych ataków(każdy z nich kosztuje 1 punkt) lub wykorzystać za jednym razem wszystkie trzy punkty, by móc użyć ataku specjalnego.

Ilość udanych ataków pod rząd będzie wyświetlana na ekranie. Być może deweloperzy przygotowują z tego względu jakieś dodatkowe bonusy dla postaci, jednak informacja ta na chwilę obecną nie została potwierdzona.

Więcej na gamelobby.pl