Czy znajdzie się w dzisiejszych czasach ktoś, kto nie słyszał nigdy o Football Managerze?

Jeżeli tak, to takich osób na pewno nie jest wiele. Popularny FM, w którym wcielamy się w rolę piłkarskiego menadżera, parę dni temu oficjalnie wydał swoją kolejną produkcję, opatrzoną numerkiem 2011. Produkcja Sports Interactive, od lat uważana za najlepszą w tym gatunku, ukazuje się jak co roku, wprowadzając zmiany.

Football Manager to tytuł szanowany przez każdego fana piłki nożnej, których na całym świecie przecież nie brakuje. Mimo, że na pozór może wydawać się, że poszczególne odsłony polegają na tym samym (ciągle tylko zarządzamy drużyną), to tytuł ten znajduje się na ustach wielu już od paru lat. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku FM nie straci na popularności, a wręcz przeciwnie może zyskać. Wszystko dzięki kolejnym poprawkom, zwiększającym grywalność, a nie zawyżającym znacznie wymagań sprzętowych (Pentium IV 1.4 GHz, 512 MB RAM, karta grafiki 128 MB (GeForce 5900 Ultra lub lepsza), 2 GB HDD, Windows XP/Vista/7).

Jako pierwsza nowość wyłania się wprowadzenie funkcji agentów oraz rozbudowanego modułu poszukiwania nowych zawodników dla swojej drużyny. Ulepszeń doczekały się opcje treningowe, w tym m.in. większy nacisk położono na przygotowanie kondycyjne piłkarzy. Przez to jeszcze bardziej trzeba zwracać uwagę na te aspekty kierowania zespołem, gdyż nie są one bez wpływu na późniejszą postawę na boisku. Istotniejsze stało się także ustalanie taktyki na każdy następny mecz. Na koniec spotkania możemy zaś jeszcze dokładniej przeanalizować wszystkie wydarzenia z boiska, co znacznie urzeczywistnia rozgrywkę. Sports Interactive zadbało także o oprawę graficzną. Poprawione tryb wyświetlania meczu w 3D. Umożliwiono także rozgrywania spotkań wieczorem, przy zróżnicowanych warunkach pogodowych. Interfejs nie uległ praktycznie zmianie, za wyjątkiem paru kosmetycznych poprawek, które sprawiły, że menu jest jeszcze bardziej przejrzyste.

Biorąc pod uwagę wszystko, co napisałem powyżej, okazuje się, że Football Manager nadal utrzymuje się na wysokim poziomie. Rozwinięcie trybu 3D, które na pozór nie jest tak znaczące, w rzeczywistości może przyciągnąć tych, którym nie podoba się tryb 2D (widok z góry). Twórcy gry nie spuszczają z tonu, a po dokonanych poprawkach możemy z pewnością stwierdzić, że nie przespali okresu pomiędzy wydaniem kolejnych edycji.