Od 1-szego listopada 2011 do 1-szego stycznia 2012 w solicy Mali miała miejsce 9-ta edycja Biennale Recontres de Barnaco, wystawa, która opowiada o kontynencie afrykanskim widzianym oczyma tamtejszych artystow.

W tym roku, z powodu tzw. “Wiosny Arabskiej” oraz obchodzenia swiąt niepodległości odzyskanych przez wiele państw afrykańskich w 2010, Biennale było szczególnie ważne. Wystawa świadczyła o wrażliwości artystycznej i społecznej mieszkańców Czarnego Lądu.

Recontres powstały w 1994 roku z inicjatywy Francoise Huguier i Brrnard Descamps, francuskich fotografów zakochanych w tym tajemniczym kontynencie, ale nie mogłyby istnieć bez dyrektora malijskiego Muzeum Narodowego; Samuela Sadibé.

W tym roku motywem przewodni wystawy było: “Aby świat stał się znośny”, ekspozycje zdominowane są motywami takimi jak: woda, zdrowie, dzieci mieszkające na ulicy oraz religia.

Ważność i impakt medialny malijskiego Biennale, potwierdza jeszcze raz fakt, że mieszkańcy Afryki mają własne zdanie na temat ich kontynentu i umieją go doskonale wyrazić.

Recontres de Barmaco to doskonały sposób pogłębienia naszej wiedzy o Afryce i jej mieszkańcach. Wiedzy, która zwłaszcza teraz w okresie fermentow i zmian polityczno - społecznych na tym kontynencie, może okazać się bardzo potrzebna.Autor: Izabella Frej