Rok po tragicznej w skutkach katastrofie, w Japonii znów zawrzały dyskusje na temat energii atomowej. Polscy projektanci Joanna i Piotr Juszczak postanowili włączyć się w ten dyskurs wypowiadając się w sposób właściwy dla swoje profesji. Stworzyli stoliki o znaczącej nazwie Fukushima I i Fukushima II. Meble są przyczynkiem do refleksji nad energią atomową wykorzystywaną w codziennym życiu.

 Fukushima I i Fukushima II.

Zbudowane są z metalowej konstrukcji, kształtem przypominającej bryłę kryształu. Przestrzenie między prętami wypełnione są szklanymi blatami. Sam szkielet stolików wykonany jest z fluorescencyjnego materiału, dzięki czemu w nocy łatwo jest je ominąć. Wbrew pozorą, które stwarza nieregularny kształt, meble są bardzo stabilne i wygodne.

stolik projektu Joanny i Piotra Juszczaka

Do wyboru są trzy kolory: żółty, morelowy i miętowy. Projekty będą pokazywane na prestiżowych wystawach w Europie: Salone Internazionale del Mobile w Mediolanie, DMY International Design Festival w Berlinie i targach 100% Design w Londynie w ramach cyklu wystaw "Designed in Poznań".

Fukushima-stolik

Studiu projektowemu Urbe, w którym powstały stoliki, przyświeca maksyma „Ab Urbe Condita”. W nawiązaniu do tragedii w Fukushimie słowa te urastają do rangi symbolu. To sprawia, że znaczenie projektu staje się bardziej wyraźne na tle międzynarodowej dyskusji na temat energii jądrowej.

 

 

Autor: Marta Chrząstek