Gaśnice, sportowe samochody, sztućce, wiertła przemysłowe, wreszcie know how, architektura i nowe technologie - tegorocznych laureatów Red Dot Design Award będzie można zobaczyć na multimedialnej wystawie podczas Gdynia Design Days - edycja warszawska w Soho Factory od 21 do 28 września. Z kolei 4 października  o godz. 20.00 (hala nr 63) odbędzie się wykład otwarty gości specjalnych z Essen -  Mr. Vito Orazhema i Mr. René Klüglinga, którzy przybliżą historię i międzynarodowy wymiar konkursu Red Dot Design Award. O tym, jak zdobyć nagrodę spod czerwonej kropki opowie także projektantka i dyrektor kreatywna firmy SITAG Formy Siedzenia Anna Vonhausen - laureatka tegorocznego Oskara Designu za projekt WOODI. Fotel jest też jednym z eksponatów wystawy „Made in Poland - cudze chwalicie własnego nie znacie” prezentowanej w ramach Festiwalu.

Organizatorem wystawy i wykładu podczas Gdynia Design Days w Warszawie jest firma SITAG Formy Siedzenia.

Wystawa Red Dot Design Award 2012
Wystawa przybliżająca konkurs Red Dot Design Award i jego tegorocznych laureatów będzie magnesem dla wszystkich miłośników designu i architektury. Będzie można ją zobaczyć od 21-28 września w hali 15 Soho Factory, codziennie od 10:00 do 18:00. Na niecodziennej multimedialnej wystawie zaprezentowane będą produkty nagrodzone w trzech głównych obszarach konkursu Red Dot Award: Product Design - Living, Doing oraz Best of the Best. Prezentacja „Living”  pokaże produkty związane z architekturą, od domu, biura do oświetlenia i naczyń. Prezentacja „Doing” to produkty związane ze światem technologii, transportu czy urządzeń medycznych. Ostatnia prezentacja to krótkie filmy produktów nagrodzonych Best of the Best (w sumie aż 58 filmów) oraz film o projekcie fotela WOODI Anny Vonhausen dla firmy SITAG Formy Siedzenia - jednego z polskich laureatów tegorocznej edycji konkursu.

W ramach wystawy będzie można także zobaczyć album „Red Dot Design Yearbook”, który miał swoją premierę 2 lipca w Essen. Dwa tomy "Living" i "Doing" przedstawiają najbardziej aktualne trendy w międzynarodowym projektowaniu produktów i są źródłem inspiracji.
Nagrody i muzeum Red Dot Design Award
Nagrody Red Dot Design Award przyznawane są w 21 kategoriach m.in.: przestrzeń publiczna, środowisko naturalne, energia, łazienka, akcesoria domowe, oświetlenie, miejsce pracy, komunikacja, rozrywka, moda, mobilny styl życia, edukacja. Trzydziestoosobowe jury oceniało i testowało produkty pod względem innowacji, funkcjonalności, ergonomii, jakości i aspektów ekologicznych. Nagrody Red Dot Design Awards, przyznawane są od 1955 w Design Zentrum Nordrhein Westfalen w Essen. Rok 2012 to rok rekordowy w dziejach nagrody - padła największa liczba produktów zgłoszonych do tego prestiżowego konkursu - 4515 produktów nadesłanymi przez 1800 producentów z 58 krajów.

Postindustrialne wnętrza  Soho Factory to doskonałe tło dla wystawy produktów nagrodzonych „czerwoną kropką”. Podobnie jak kompleks Zollverein w Essen, w którym znajduję się Red Dot Musem prezentujące wszystkich laureatów należy do dziedzictwa kulturowego UNESCO, tak przemysłowe zabudowania na warszawskiej Pradze to obecnie bogate w wydarzenia z dziedziny kultury, sztuki i designu miejsce.

Polscy laureaci Red Dot Design Award 2012
To była szczęśliwa edycja konkursu także dla firm z Polski – aż sześć nagród i dwa wyróżnienia zostały przyznane naszym markom. Wystawę polskich laureatów można było zobaczyć na specjalnej wystawie produktowej „Red Dot Deisgn Award” od 21 do 27 czerwca w Concordia Design - centrum designu i kreatywności w Poznaniu. Tegoroczne nagrody Red Dot otrzymały następujące polskie firmy, projektanci i ich produkty:
• SITAG Formy Siedzenia, produkt: fotel Woodi, projektant: Anna Vonhausen,
• Amica, produkt: piekarnik Zen,  projektant: Code Design Michał Biernacki,
• Perfekt Sobierajski, produkt: Thin - nożny przełącznik do urządzeń medycznych oraz Expert - ssak chirurgiczny projektant: Paulina Kordos, Dawid Żebrowski,
• MDD, produkt: lada recepcyjna Zig-Zag, projektant: studio In Design,
• Bisk, produkt Futura Collection - akcesoria łazienkowe, zestaw prysznicowy, baterie, projektant: Studio Colorofon,
• Modico, produkty: pieczątki A12 i A25, projektanci: Matylda Golędzinowska i Bogusław Bogal Małczyński,
Honorowe wyróżnienia Red Dot:
• Malafor - Agata Kulik-Pomorska i Paweł Pomorski, produkt: sofa Blow,
• Velt, produkt: lampa Leda, projektant: Jeremi Nagrabecki

Gala rozdania  Oscarów Designu w Essen
2 lipca w Aalto-Theatre w Essen w Niemczech odbyła się uroczysta nocna gala wręczenia nagród Red Dot Design Award 2012. To prawdziwe święto najlepszego wzornictwa, projektantów i firm porównywane często do wręczenia Oskarów. Gala Red Dot Night zgromadziła ponad 1200 projektantów z całego świata, gości reprezentujących 58 narodowości. Konkurs Red Dot Design Award to jeden z najbardziej prestiżowych i największych konkursów wzornictwa na świecie. Nagrodzone w nim produkty odzwierciedlają kierunki dla wzornictwa przemysłowego danej branży i wyznaczają trendy.

Wśród odbierających prestiżową nagrodę Red Dot Design Award w Essen była Anna Vonhausen – projektantka i dyrektor kreatywna firmy SITAG Formy Siedzenia, która w tym roku otrzymała nagrodę Red Dot za projekt fotela biurowego WOODI. Firma SITAG to szczęśliwy zdobywca już trzeciego Red Dota za swoje produkty (wszystkie trzy fotele SITAGEGO, SITAGWAVE i WOODI będzie można zobaczyć na wystawie w Soho Factory). Fotel WOODI, jak czytamy w opisie konkursowym, jest próbą uzyskania nowej estetyki za pomocą tradycyjnych metod produkcji. W efekcie gry przestrzennej - poszukiwania ciągłości formy i punktów styku przenikających się płaszczyzn – projektantka osiągnęła zamierzony efekt - kontrast i symbiozę tradycyjnego materiału i futurystycznej formy. Z połączenia dwóch szali ze sklejki powstała bryła, która daje wrażenie ciągłości, a mocne załamania kanciastej sylwetki komunikują, że drewno nie boi się wizualnych przyzwyczajeń. Możliwości wyboru rodzaju wykończenia sklejki, tapicerowania, typu stelaża i kolorystyki sprawia, że fotel  zmienia się jak kameleon.

O Festiwalu Gdynia Design Days - edycja warszawska
Festiwal Gdynia Design Days w tym roku odbył się po raz piąty. Dyrektorem artystycznym tej edycji był Janusz Kaniewski. Jesienią warszawskie środowisko projektowe zaprasza Gdynię do Warszawy tworząc w Soho Factory pierwszy festiwal sztuki projektowania w stolicy. W programie cztery wystawy: „Ładny Kraj”, kurator wystawy: Janusz Kaniewski, Iwona Kowalczyk, „Made in Poland - cudze chwalicie własnego nie znacie”, kurator wystawy: Janusz Kaniewski, Iwona Kowalczyk, „Bóg Humor Ojczyzna. Projektowanie rosyjskie” , kurator wystawy: Ksenia Kaniewska i „Przydaśki, wihajstry, pipanty. Wynalazki domowe Polaków 1939-1989”, kurator wystawy: Janusz Kaniewski. Wernisaż Gdynia Design Days - edycja warszawska 21 września o godz. 19.00. Cały Festiwal będzie wydarzeniem łączącym design, architekturę, muzykę, film, fotografię i dobrą kuchnię.

O firmie SITAG Formy Siedzenia
SITAG Formy Siedzenia produkuje wysokiej klasy krzesła i fotele biurowe marki SITAG od 1997 roku. Wieloletnie doświadczenie szwajcarskiego producenta pozwoliło wykreować  na polskim rynku markę silną i powszechnie znaną. Siedziba firmy znajduje się w Wielkopolsce, w podpoznańskim Swarzędzu. Produkty spełniają najostrzejsze normy ergonomiczne, cechuje je innowacyjne podejście do formy i funkcji oraz najwyższa jakość materiałów. Firma SITAG Formy Siedzenia wyposażyła w fotele wiele obiektów biurowych największych banków, instytucji publicznych, przedsiębiorstw i firm prywatnych.