Wakacyjne wyjazdy zaczynamy planować wiele tygodni wcześniej. Zdarza się też, że decydujemy się na nie w ostatniej chwili. Robimy wszystko, by na chwilę oderwać się od szarej rzeczywistości i codziennych obowiązków. Gdzie wtedy kierujemy się najczęściej? Które rejony wyróżniają się walorami wypoczynkowo-turystycznymi? Sprawdźmy!

Na wyjazd turystyczny, czyli ten obejmujący chociaż jedną noc spędzoną w miejscu zbiorowego lub indywidualnego zakwaterowania w odwiedzanym miejscu, decydujemy się z różnych powodów. Następnie, prowadzeni różnorakimi pobudkami, wybieramy kierunek podróży. Egzotyka, nowe doświadczenia oraz inna kultura kuszą zza granicy. Często jednak, by poczuć nowy smak własnej ojczyzny, wybieramy po prostu nieco oddalony zakątek kraju.

Wyjazdowe zwyczaje Polaków

Wyjechać na wczasy można na dwa sposoby – raz a porządnie lub na raty. Polacy przeciętnie wypoczywają łącznie tylko 15 dni w roku! I do tego rzadko jest to wyjazd jednorazowy. Najpopularniejsze są te tygodniowe (ok. 27% społeczeństwa decyduje się właśnie na nie), następne w kolejce stoją (są) podróże weekendowe.

Może dziwić, że blisko 70% nas wciąż chętnie odwiedza znane zakątki Polski. Około 18% wypoczywa zarówno w kraju, jak i poza jego granicami, natomiast tylko 15% wybiera wyłącznie odpoczynek w obcym kraju. Od czego to zależy? Niestety nie tylko od upodobań poszczególnych wczasowiczów. Badania CBOS-u pokazują, że na zagraniczne wczasy wyjeżdżają osoby ze stanowisk kierowniczych lub specjaliści z wyższym wykształceniem.

Co ciekawe, w doborze miejsca wyjazdu Polacy kierują się zazwyczaj tym, co znane. Jedynie 20% społeczeństwa jest gotowe porzucić schematyczne zachowania i wyjechać w zupełnie nowe, nieodkryte dotąd miejsce.

Dodatkowo, jak mówi pracownica jednego z hoteli należącego do sieci Accorhotels, Polacy coraz wyżej cenią sobie odpoczynek o wysokim standardzie. Nie powinno zatem dziwić zakochanie w ofertach „all inclusive” i chętne pomieszkiwanie w kilkugwiazdkowych hotelach. Słodkie lenistwo z klasą!

Kto może sobie pozwolić na wyjazd?

W teorii wyjeżdża każdy, w praktyce – ten, kto może sobie na to pozwolić. Na wakacyjne wojaże wyruszają najczęściej mieszkańcy dużych miast z centralnej (50%) oraz środkowo-zachodniej (30%) części Polski. Najrzadziej takie plany snują mieszkańcy terenów wiejskich, dla których lato to czas pracy.

O statusie wyjeżdżających świadczy także korzystanie z usług biur podróży – 42% Polaków w ten sposób organizuje swój wyjazd.

Morze kontra góry

Na najwyższym stopniu podium wybieranych kierunków wakacyjnych – polskich i zagranicznych – znajduje się morze (aż 60% polskiego społeczeństwa woli spędzać wczasy nad wodą).

Góry kuszą nieokiełznaną naturą, dają możliwość aktywnego spędzenia wolnego czasu – ach, te wspinaczki i górskie spacery!

Góry są piękne, uczą pokory i oczyszczają umysł. Jednak to morze, które również wymazuje złe myśli, gości od lat w ludzkich sercach. Nie od dziś wiadomo, że szum wody działa kojąco i uspokajająco. Do tego słodkie lenistwo, morska bryza na twarzy i piasek pod palcami. Nic więcej nie trzeba do szczęścia.

Wielkie wakacje i najczęstsze kierunki

26% Polaków zdecydowało decyduje się na wyjazd w polskie góry, 36% kieruje swoje kroki do województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego. Trzecie miejsce zajmuje kraina tysiąca jezior z 12% zakochanych w niej bez pamięci mieszkańców Polski. Nic się nie zmienia.

Zagraniczne kierunki także nie stanowią zaskoczenia – Grecja, Turcja, Egipt, Hiszpania, Chorwacja. Królują klimaty śródziemnomorskie gwarantujące stabilną i piękną pogodę oraz cenę porównywalną do tej, którą wyda się w Polsce.

Najchętniej podróżujemy w obrębie Europy, co także nie zaskakuje. Niespodzianką może być jednak fakt, iż aż 19% Polaków spędza swoje wakacje w… Niemczech! Piękny kraj, owszem, ale czy wakacyjny? Statystyki pokazują, że tak.

Wakacje, znów będą wakacje!

Tak naprawdę nie jest istotne, gdzie wyjeżdżamy. Liczy się to, że z roku na rok coraz większa liczba Polaków planuje podróże w celach turystyczno-wypoczynkowych i realizuje te plany. W końcu uczymy się dbać o siebie, wyjeżdżać na zasłużony odpoczynek i poznawać to, co nowe! Wczasy to element kształtującej się na nowo kultury.