Obecnie graffiti uznaje się jednak za formę sztuki, której celem przede wszystkim jest przekaz. Okazuje się, że ma ono swe początki już w latach 50 XX wieku. Jego największy rozwój przypada jednak na lata 80te. Był to czas, w którym nabrało ono charakteru politycznego. Wówczas stało się wyrazem buntu. Było interpretacją otaczającej rzeczywistości.

Od zawsze napisy umieszczane na murach miały w sobie coś niesamowitego. Pewną siłę przyciągania i możliwość trafienia do bardzo szerokiej grupy odbiorców. Spray stał się środkiem wyrazu ale także przepustką do zaprezentowania talentu. Niektóre graffiti można bowiem bez wątpienia nazwać sztuką. I właśnie dla twórców tego typu sztuki kierowana jest impreza w Gdańsku.

17 i 19 maja na terenie Stoczni Gdańskiej odbędzie się międzynarodowy festiwal graffiti. Mający na celu skonfrontowanie różnego rodzaju stylów graficznych. Wspólnie tworzyć tam będą osoby zajmujące się grafiką komputerową jak i grupy grafficiarzy. Prace będą trwały koło tygodnia, by w czasie 16-19 maja zaprezentować jej owoce szerszej widowni. Co więcej, na klimat całej wystawy na pewno będzie miało wpływ miejsce, w którym się ona odbędzie – słynna Stocznia Gdańska