Biała maska z cwanym uśmieszkiem, delikatną bródką i wąsikiem jest obecnie znana chyba wszystkim, gdyż stała się symbolem sprzeciwu i oburzenia. Pochodzi ona z filmu V for Vendetta i przedstawia wizerunek Guy’a Fawkes’a. Na początku listopada będzie jeszcze bardziej popularna.


Noc z 5 na 6 listopada w Wielkiej Brytanii zwana jest Guy Fawkes Night, Bonfire Night lub Fireworks Night i obchodzona jest na pamiątkę próby zabicia króla i wysadzenia  brytyjskiego parlamentu przez wspomnianego Guy’a Fawkes’a w 1605 r.

Tego dnia organizowanych jest szereg widowisk, w których główną rolę gra ogień. W różnych miejscach w Londynie, w oprawie muzyki rozbłysną na niebie tysiące sztuczny ogni i zapłoną setki ognisk. Zapewne zgodnie z tradycją, spalona zostanie też niejedna kukła z podobizna Guy’a Fawkes’a. Największe uroczystości odbędą się w Blackheath oraz w  Barking Park.

Niewątpliwie tego roku, wspomnienie próby zamachu na symbol władzy państwowej będzie miało szczególny charakter, z racji ogólnoświatowego sprzeciwu młodych ludzi wobec niesprawiedliwej polityki rządów. Ciekawe, ile Guy Fawkes zyska w tym roku zwolenników, a ile przeciwników?

Autor: Arkadiusz Szymański