Lalka Barbie jest już od ponad 50 lat niekwestionowanym przebojem pośród zabawek i to zarówno dla małych, jak i tych większych dziewczynek. Co więcej, stanowi ona najlepiej sprzedającą się lalkę na świecie. Nic w tym dziwnego, albowiem firma Mattel nie siedzi z założonymi rękami i na bieżąco śledzi najnowsze trendy. Zdecydowanie częściej swoich lalkowych wersji doczekują się ostatnimi czasy ludzie przynależący do świata show biznesu, bo wszakże która dziewczynka nie chciała by mieć swoje własnej, miniaturowej wersji Madonny, Rihanny a nawet Amy Winehouse?

Barbie – skrót od imienia córeczki Barbary – została po raz pierwszy stworzona w 1958 roku przez Ruth Handler, która zainspirowała się wówczas niemiecką lalką dla dorosłych – Lilly. Swój debiut z kolei miała ona w 1959 roku na nowojorskich targach zabawek. W efekcie Ruth i Elliott Handlerowie postanowili założyć firmę Mattel i w taki oto sposób stworzyli jedną z najbardziej kultowych ikon współczesnej kultury masowej.

Swoich lalkowych wersji doczekały się zarówno gwiazdy starszego pokolenia, w tym między innymi Madonna, Barbara Streisand, Meryl Streep czy Audrey Hepburn, jak i współczesne skandalizujące celebrytki, takie jak chociażby Nicole Kidman, Fergie, Mariah Carey, Gwen Stefani, Angelina Jolie, Rihanna czy Keira Knightley. Mało tego, lalki te nieustannie ewoluują i są za każdym razem udoskonalane, podobnie ja na przestrzeni lat zmieniają się same gwiazdy. Ciekawostką jest również fakt, iż nie poprzestano jedynie na wersji żeńskiej lalki, co zaowocowało powstaniem gwiazdorskich wersji Kena, w tym między innymi Johnny’ego Deppa.

Sztuka tworzenia ręcznie zdobionych lalek Barbie nosi obecnie nazwę „Holly Barbies”. Zajmuje się nią między innymi artysta Noel Cruz. Prawdziwym hitem na aukcji internetowej okazała się lalka jego autorstwa stworzona na podobieństwo Angeliny Jolie, którą sprzedano za 4.300 funtów! Pomysłów w tworzeniu tego rodzaju lalek nie ma wręcz końca. Ostatnio na rynek trafiła między innymi edycja limitowana miniaturowej modelki Heidi Klum, a także lalki przedstawiające aktorów ze „Zmierzchu”. Od pewnego czasu mówi się także o planach stworzenia lalkowej wersji brytyjskiej gwiazdy Amy Winehouse, która podobno jest tym pomysłem szczerze zachwycona.

Barbie miała już wiele odmian i to zarówno wiekowych, rodzinnych, zawodowych, a nawet kulturowych. Widocznie teraz przyszedł czas na odmianę hollywoodzką. Bez względu na to jednak, jakiego typu będzie to laleczka, podczas zakupów warto pamiętać, że żadne dziecko się do niej nie przytuli, tak jak do… ukochanego pluszowego misia.