Już coraz bliżej święto, które tradycją w Polsce, trzeba przyznać nie jest. Symbolami Halloween są dynia, czarownice, czarne koty, zombie, duchy. Halloween wywodzi się z celtyckiego obrządku Samhain. Ponad 2 tys. lat temu 31 października odbywało się pożegnanie lata, powitanie nowej pory toku – zimy oraz obchodzono także święto zmarłych. W Irlandii natomiast palono ogień, odprawiano modły za dusze zmarłych. To jednak w Ameryce Północnej ta tradycja rozwinęła na dobre, za sprawą Irlandzkich imigrantów, którzy sprowadzili ją tam w XIX wieku.

W drugiej połowie XX wieku święto trafiło do zachodniej Europy. Już w pogańskiej Irlandii przebierano się w kolorowe kostiumy i odprowadzano duchy do granic miasta. Halloween przywędrowało do Polski i stało się popularne pod koniec lat 90. Właśnie w związku z tradycją pogańską święto to ciągle jest kontrowersyjne w naszym kraju. Jest to wspaniała zabawa dla dzieci i młodzieży, chociaż również i dorośli zaczęli organizować wszelkiego rodzaju imprezy, gdzie przebierają się w straszliwe stroje, oglądają horrory, czy rzeźbią w dyni. W naszej tradycji śmierć i wszystko co związane z duszami zmarłych jest postrzegane poważnie, towarzyszą temu uczucia zadumy, zamyślenia i wspomnienia.

Natomiast Halloween jest spojrzeniem z przymrużeniem oka na te tematy. Okazją do wspólnej zabawy i w jakiś sposób przyzwyczajenie się do tematyki śmierci. Często oglądamy sceny z filmów lub seriali amerykańskich, gdzie w Halloween bawią się całe rodziny, od rodziców po dzieci. Wypożyczają stroje, przygotowują mieszkania na wzór scen z horrorów. To okazja do spędzenia wspólnego czasu. 
W Polsce coraz częściej w ten dzień musimy zaopatrzyć się w cukierki, na wypadek, gdyby zapukały do nas Dracule, Zombie, Frankensteiny, mumie, duchy i usłyszymy słynne „Cukierek albo psikus”. Dla jednych to kolejne, bezsensowne kopiowanie zachodnich wzorców, które nijak się mają do naszej kultury. Inni nie traktują tego bardzo poważnie i chętnie biorą udział w Halloween’owych imprezach. Zapewne i jedni i drudzy mają do tego prawo i nie należy narzucać nikomu swojej opinii. Zabawa w przed dzień naszego święta, Święta Zmarłych może, ale nie musi bulwersować, gdyż widać, że Halloween staje się coraz bardziej popularne