Idelany jest na takie okazje jak walentynki. Waga homara może dochodzić do 11 kg. Nie jest to tanie tanie, ponieważ cena za kilogram to ok.160 zł. Jednak raz na rok można sobie pozwolić na taki rarytas.

Homary podawane są na zimno i na gorąco. Najczęściej serwuje się je rozcięte wzdłuż tułowia, by łatwiej można było dostać się do mięsa, które wybieramy z okolic ogona dwuzębnym widelcem. 

Homar z bzazylią

Składniki
2 całe homary - ok. 1 kg każdy
ok. 1/4 szklanki stopionego masła
Sos z bazylii:
1 szklanka śmietany
1/4 szklanki świeżej, posiekanej bazylii
2 łyżki soku z cytryny sól i świeżo zmielony pieprz


Na dużym ogniu zagotować w dużym garnku osoloną wodę. Włożyć na 2 minuty homary. Wyjąć, osuszyć. Kiedy są na tyle chłodne, że można je trzymać w dłoni, rozciąć je na pół ostrym nożem. Wyjąć wnętrzności i żyłkę z ogona.
Posmarować homary stopionym masłem i ułożyć na ruszcie skorupami do góry. Piec na średnim ogniu ok. 8-10 minut. Przekręcić, ponownie posmarować masłem i piec, aż ogony będą białe (ok. 5 minut). Przełożyć na półmisek. Szczypce rozewrzeć i piec je jeszcze 3-4 minut. Podawać z sosami.
Kremowy sos z bazylii: W małym rondlu dokładnie wymieszać śmietanę, bazylię i sok z cytryny, posolić i popieprzyć do smaku. Schować pod przykryciem do lodówki na 1 godzinę lub na cały dzień. Wyjąć na 30 minut przed podaniem. Przepis na 1 1/4 szklanki