Horoskopy są głównie domeną pism kobiecych. Brak horoskopu to ten aspekt, który zasadniczo różni pisma męskie od kobiecych. Do czego tak w zasadzie służą nam horoskopy? Poznaniu przyszłości, uniknięciu nieprzyjemnych wydarzeń? W zasadzie jakby przeczytać horoskopy dla wszystkich znaków zodiaku na dany miesiąc czy dzień okazuje się, że są one bardzo podobne do siebie i na pewno żaden nie przewiduje jakichkolwiek złych wydarzeń.

Czy warto, więc w nie wierzyć? Według badania, CBOS do czytania horoskopów przyznaje się ponad połowa Polaków, bo aż 58%. Poza tym ponad 40% z tych osób deklaruje, że przynajmniej od czasu do czasu bierze pod uwagę wskazówki w nich zawarte, a trzech na stu traktuje wskazania horoskopu, jako swoistą wyrocznie.

Do czego tak naprawdę służą nam horoskopy czy rzeczywiście są jakąkolwiek wskazówką czy tylko rodzajem rozrywki. Astrolodzy przekonują o naukowych aspektach astrologii. Jednak jak często pamiętamy wcześniej przeczytany horoskop, niewątpliwie gdyby horoskopy się sprawdzały ich treść pozostawałaby w naszej pamięci na dłużej. Jeśli jednak silnie uwierzymy w ich skuteczność przewidywania prawdy możemy mieć do czynienia z tzw. samospełniającą się przepowiednią. Gdy mniej lub bardziej świadomie działamy tak by zrealizować przepowiednie, o której prawdziwości jesteśmy przekonani lub chcemy by była słuszna.
W horoskopy wierzą głównie kobiety i to najczęściej właśnie one sięgają po wskazówki w nich zawarte, gdy trapi je jakiś problem. Horoskop nie jest skuteczną przepowiednią, ale może być wskazówką, gdy rozwiązujemy jakiś ważny problem, bo to nie treść horoskopu a treść naszych myśli czy oczekiwań kreuje to, co z nich czytamy