Pomimo kolejnych fal mody na loki i fale, idealnie proste włosy wciąż mają rzesze zwolenniczek i zwolenników. Prostowanie jest czynnością prostą, na rynku aż roi się od różnego rodzaju prostownic. Jednak nieprzestrzeganie pewnych zasad i niezachowanie umiaru może mieć opłakane skutki. 

Metod prostowania jest niemało. Sam zabieg to ingerencja w strukturę włosa, zatem zbyt często powtarzany przy nieodpowiedniej pielęgnacji bardzo osłabia włosy, może prowadzić do łamania się, a nawet przerwania, nie wspominając o utracie objętości i ogólnym pogorszeniu kondycji. 

Przed prostowaniem czysto mechaniczny, warto zacząć od szamponu wygładzającego i odżywki. Warte polecenia są tez kosmetyki, które uodparniają włosy na działanie wysokiej temperatury – jeśli prostowanie ma się odbyć przy pomocy prostownicy. Takie kosmetyki przede wszystkim nawilżają włosy i tworzą warstewkę ochronną. Wygładzające szampony mogą okazać się zbyt ciężkie dla szybko przetłuszczającej się skóry głowy, zatem dobór kosmetyku musi być oparty na indywidualnych problemach, potrzebach. Po użyciu odpowiedniego szamponu włosy nadal będą lekkie. Przed prostowaniem należy dokładnie wysuszyć włosy, kierując strumień ciepłego powietrza z góry, co dodatkowo pomaga w ujarzmieniu pasm. 

To, by włosy były suche podczas prostowania jest ważne, chyba, że używamy specjalnej prostownicy, która jest przeznaczona do użycia na włosach mokrych lub wilgotnych. W innym przypadku włosy szybko ulegną zniszczeniu i popaleniu, poza tym istnieje ryzyko porażenia prądem. Prostowane włosy muszą być zawsze czyste, gdyż resztki niezmytych, niewyczesanych produktów do stylizacji może powodować gotowanie się włosów, przypalanie. Samo prostowanie włosów należy rozpocząć od nasady, prostownice przesuwać w miarę równym tempem aż po końcówki, zdecydowanie i energicznie, lecz nie gwałtownie. Nieprawdą jest, że przetrzymywanie gorącej prostownicy w jednym miejscu lepiej wyprostuje pasma – o wiele zdrowsze i skuteczniejsze jest przesunięcie przyrządu kilkakrotnie w jednym miejscu. 

Na rynku jest bardzo wiele prostownic. Najpopularniejsze to:
Prostownice ceramiczne – nie posiadają płytek metalowych, a właśnie ceramiczne, które równomiernie przenoszą ciepło, dobrze je utrzymują i szybko się nagrzewają. Włosy są dobrze chronione przed spaleniem, nie elektryzują się,
Prostownice porcelanowe – odmiana prostownicy ceramicznej. Jest bardziej wytrzymała niż ceramiczna oraz lepiej przewodzi ciepło,
Prostownice parowe – podczas prostowania włosów dodatkowo emitowana jest delikatna para wodna o działaniu nawilżającym i zapobiegającym elektryzowaniu się.
Prostownice suszące – przeznaczone do prostowania włosów mokrych lub wilgotnych, posiada specjalne kanaliki, przez które odparowywana jest woda z mokrych włosów. Osiąga wysokie temperatury, często powyżej 200 stopni.

W salonach fryzjerskich można także poddać się zabiegowi trwałej prostującej, jednak skuteczność jego jest kwestią indywidualną, zależną od struktury włosa i podatności.