Kolejny światowej marki sklep ostatnimi czasy intensywnie zaangażował się we współpracę z organizacją międzynarodową Unicef na rzecz pomocy dzieciom. Tym razem chodzi o szwedzką sieć sklepów IKEA, której akcja charytatywna odbywa się pod hasłem: „Jeden euro to majątek”. Na oficjalnej stronie internetowej dowiadujemy się bowiem, że: „Co roku przez kilka tygodni IKEA przekazuje 1 euro z każdej sprzedanej pluszowej zabawki na rzecz organizacji Save the Children i Unicef, wspierając projekty mające na celu poprawę edukacji dzieci. Od początku akcji w 2003 roku klienci IKEA na całym świecie pomogli zebrać 16,7 mln euro, zapewniając finansowanie projektów w ponad 28 krajach”.

Swoją współpracę z Unicefem IKEA podjęła już w 2003 roku. To właśnie wówczas sprzedaż Misiów Brum przerosła najśmielsze oczekiwania pomysłodawców tejże kampanii, z której dochody zostały przeznaczone na pomoc dzieciom w Angoli oraz Ugandzie. Jak powszechnie wiadomo IKEA to sklep bardzo prorodzinny, dlatego też jego przedstawicielom zależy na jak największym wsparciu, a także obronie interesów dzieci. Dyrektor informacji i rzecznik praw dziecka w IKEA jakiś czas temu stwierdziła nawet, że: „W IKEA wiemy, jak ważne jest umożliwienie dzieciom na całym świecie i dorastania w zdrowiu i atmosferze bezpieczeństwa”.

Od kilku już lat w okresie przedświątecznym sieć sklepów IKEA z każdej sprzedanej pluszowej zabawki konsekwentnie przekazuje 1 euro na konto Unicefu celem pomocy dzieciom. W akcji tej biorą udział aż 253 sklepy na całym świecie i 7 w Polsce. W samym tylko roku 2003 zebrano aż 11 milionów euro. Co więcej, warto w tym miejscu także podkreślić, iż 1 euro to wystarczająco dużo, aby na cały rok szkolny zapewnić książki pięciorgu dzieciom. Zdaniem Philipa O’Brien’a, Dyrektora Fundraisingu Prywatnego i Partnerstw Unicef: „Wyjątkowe partnerstwo IKEA i Unicef stanowi ważny wkład w zapewnieniu dostępu do dobrej edukacji wszystkim dzieciom. Możliwość pójścia do szkoły da dziewczynkom i chłopcom w krajach rozwijających się szansę na stworzenie lepszego życia i realizowanie swoich marzeń”. Fundamentalnym celem akcji jest bowiem przede wszystkim poprawa jakości nauczania, a także dostęp do edukacji.

Pośród grona tańczących i śpiewających pluszaków Soft Toys AID, do których z resztą możemy dołączyć na stronie http://www.ikea.com/softtoysaid/ znajdziemy między innymi krokodyla, buldoga, żyrafę, mysz, kota, spaniela, a nawet szczura. I chyba nie trzeba zanadto was przekonywać do tego, że tego rodzaju prezent to nie tylko doskonała zabawka dla waszej pociechy, ale i możliwość spełnienia dobrego uczynku na Święta…