Niezależnie od tego czy chcesz zaciągnąć kredyt na remont, wyjazd wakacyjny, zakup sprzętu domowego, musisz liczyć się z opłatami narzucanymi przez bank. Chociaż ich maksymalna wysokość jest regulowana odpowiednimi przepisami o kredytach konsumenckich, banki mają dużą swobodę w nakładaniu opłat.

Opłaty kredytowe to nie tylko oprocentowanie

Większość osób przy wyborze kredytu dla siebie kieruje się przede wszystkim oprocentowaniem. Chociaż od tego parametru zależy wysokość doliczanych odsetek, to jednak nie wszystkie koszty. Banki nakładają wiele innych opłat, które wpływają na wysokość miesięcznej raty. Efekt? Jest ona wyższa niż to wynikało z Twojej kalkulacji.

  • Prowizja

Obok oprocentowania to właśnie prowizja jest jednym z głównych kosztów. Stanowi zarobek dla banku, więc nierzadko jest wysoka. Jednak niektóre banki, aby zachęcić do skorzystania z oferty, rezygnują z pobierania tej opłaty.

Warto mieć świadomość, że prowizja może być uregulowana w dwojaki sposób. Można ją opłacić jednorazowo lub rozłożyć na raty i doliczyć do miesięcznego zobowiązania.

  • Ubezpieczenie

Ubezpieczenie (np. na życie, od utraty pracy) to dodatkowy koszt, którym obarczany jest kredytobiorca. Polisa stanowi dla banku zabezpieczenie w razie trudności ze spłatą spowodowanych nieszczęśliwymi zdarzeniami losowymi.

W przypadku kredytów gotówkowych opiewających na niewielkie kwoty, ubezpieczenie nie zawsze jest wymagane. Jeżeli polisa jest koniecznością, jej koszt można doliczyć do miesięcznych rat.

  • Opłata za wcześniejszą spłatę kredytu

O ile opłata za wcześniejszą spłatę jest typowa dla kredytów hipotecznych, raczej nie ma zastosowania przy kredytach gotówkowych. Nie musisz więc czekać do końca okresu karencji, aby spłacić zobowiązanie bez ponoszenia konsekwencji finansowych.

Zaciągasz kredyt? Porównaj oferty

Jeżeli zależy Ci na wyborze korzystnej oferty, nie decyduj się na przypadkową opcję. Zacznij od porównania najtańszego kredytu gotówkowego na finanse.rankomat.pl. Poświęcając zaledwie kilku minut, możesz zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych (w przypadku dużych kwot zobowiązania).