Coraz częściej możemy się spotkać ze stwierdzeniem, że era komputerów dobiega końca i nastaje era tabletów. Czy faktycznie teraz nastanie era tabletów czy może jednak nie? Przekonajcie się sami.

Ze zniecierpliwieniem czekałam na przybycie HTC Flyera, dlaczego? Bo przede wszystkim ciekawiło mnie, czy również będę zaliczać się do grona osób, które są fanami tabletów i w tej chwili śmiało mogę powiedzieć, że lubię to!
HTC Flyer był zapakowany w tradycyjne już zwykłe białe pudełko, które jest charakterystyczne dla wszystkich produktów firmy HTC. Na pierwszy rzut oka mamy wrażenie, że jest to nieco większa kopia telefonu HTC Desire.

Dzięki 7 calowemu ekranowi dużo wygodniej się na nim przegląda strony internetowe i wyszukuje interesujących dla nas wiadomości. Ku mojemu zaskoczeniu tablet idealnie leży w kobiecej dłoni. Bez najmniejszego problemu mogłam dwoma dłońmi wykonywać różne czynności na ekranie. Warto dodać, że przeglądarka internetowa bez problemu radzi sobie z technologią Flash dzięki czemu bez najmniejszego problemu możemy przeglądać wszystkie strony internetowe.
Kolejnym dużym plusem HTC Flyera jest odtwarzacz, dzięki któremu bez najmniejszego problemu na starcie odtworzymy filmy w formacie avi. Duża ilość darmowych programów do odtwarzania filmów w Android Market nie wymaga od nas wcześniejszej konwersji filmów do odpowiednich formatów.
Po włożeniu karty sim z mobilnym internetem bez najmniejszego problemu jesteśmy w stanie połączyć się z Internetem i korzystać ze wszystkich dobrodziejstw tableta praktycznie w każdym miejscu.

Podczas używania różnych aplikacji tablet działa bardzo płynnie, co niewątpliwie usprawnia nasze działania.  Dzięki technologii Sense UI możemy cieszyć się w pełni systemem Android 2.3 i płynnie działających ekranem z funkcją multitouch.
Na uwagę zasługuje rysik. To właśnie dzięki niemu możemy samodzielnie pisać notatki bądź po prostu zakreślać różnego rodzaju informacje w tekście. Niewątpliwie jest to jedyne urządzenie z takim rozwiązaniem na rynku.
Tablet firmy HTC jest urządzeniem, które jest w stanie zastąpić komputer pod względem rozrywkowo-multimedialnym. Osobiście uważam, że edycja różnych dokumentów jak excel może być niezmiernie trudna na tablecie.

Dzięki wbudowanym dwóm kamerom bez najmniejszego problemu możemy prowadzić videorozmowy. Zdjęćia wykonane Flyerem są przyzwoitej jakości a dzięki dodatkowym programom jak np. Snapbooth jesteśmy w stanie wykonać zdjęcia zdeformowane. Na uwagę zasługuje bateria, która przy normalnym użytkowaniu trzyma około 6h.

iPad 2 jest urządzeniem z większym 10 calowym ekranem. Po wypakowaniu go z pudełka w jakimś stopniu trzymając go w dłoniach czułam dyskomfort, jednak HTC Flyer dzięki swoim mniejszym gabarytom łatwiej się obsługuje i można używać w tym celu dwóch dłoni. Tradycyjnie aby uruchomić urządzenie musimy go podłączyć do komputera i uruchomić iTunes.  Po podłączeniu i skompilowaniu z iTunsem ukazuje nam się ios w wersji 4.

iPad 2 został wyposażony w dwie kamery, które mają nam pozwolić prowadzić videorozmowy i cieszyć się wykonywaniem zdjęć w każdym miejscu w którym jesteśmy. Funkcja multitouch działa bez najmniejszego zarzutu, podobnie płynność wszystkich aplikacji. Chociaż HTC działa bardzo płynnie to jednak mam wrażenie, że iPad jest dużo szybszy.
Przeglądanie stron jest komfortowe poza jednym ale.... Docelowo Safari nie obsługuje technologi Flash przez co iPad nie otworzy każdej strony internetowej.

Jednak prawdziwa zabawa z iPadem zaczyna się w momencie korzystania z iTunesa. Dużym minusem iTunes jest brak możliwości pobierania darmowych aplikacji bez wcześniejszego zarejestrowania się i podania numeru karty kredytowej (  Android nie wymaga od nas takich informacji ). Jednak dzięki iTunesowi mamy dostęp do różnorodnej bazy aplikacji w tym również i gier. I tak naprawdę tutaj zaczyna się duża przewaga iPada – posiada wiele ciekawych aplikacji, których nie znajdziemy na Androidzie.

Dzięki zastosowaniu nowatorskiej baterii na iPadzie możemy pracować około 10 godzin. Warto zwrócić uwagę również na bogatą ofertę różnych akcesoriów do iPada jak np. klawiatura. Dzięki niej i pakietowi np. Documents free jesteśmy w stanie bez problemu edytować różnego rodzaju dokumenty.

Pojedynek HTC Flyer vs iPad został zakończony remisem. Obydwa urządzenia posiadają ciekawy design i rozwiązania technologiczne zasługujące na 5. W przypadku funkcjonalności obydwa urządzenia mają swoje wady i zalety dlatego dostają bardzo mocną 4.

Reasumując dla mnie idealnym urządzeniem byłby tablet o gabarytach i przeglądarce HTC Flyera z aplikacjami prosto z iTunesa.