iPod stał się już ikoną i synonimem odtwarzacza mp3. iPod to także pewien element stylu życia. Odtwarzacze ze stajni Apple posiadają zarówno znani ludzie (kiedyś było głośno o tym, że nawet sam George Bush jest właścicielem iPoda), jak i zwykli zjadacze chleba. Co spowodowało fenomen małych jabłuszek? Prawdopodobnie jest to świetny design, długi czas działania na baterii i intuicyjna obsługa.
Obecnie na rynku jest kilka rodzajów iPodów. Te modele dzielą się praktycznie na 3 linie: Shuffle, Classic, Nano i Touch. Serie te różnią się między sobą funkcjonalnością i ceną. Przedstawimy pokrótce najważniejsze cechy każdej z tych linii.

Shuffle to najprostsza wersja iPoda. Przyciski do sterowania odtwarzaniem, następny/poprzedni utwór, głośność i… to wszystko. Tak, seria ta nie ma wyświetlacza LCD. Obsługa modelu jest banalnie prosta, a zarządzanie utworami powierzono w całości programowi iTunes (stosowany jako środowisko dla iPoda, komputerowy odtwarzacz mediów a także sklep z muzyką i aplikacjami). iPody Shuffle występują obecnie w wersji z 4 GB pamięci i w dwóch kolorach (odcienie szarości).

Nano – wbrew nazwie możliwości ma większe niż Shuffle. W tym iPodzie dzięki kolorowemu wyświetlaczowi obejrzymy zdjęcia (JPEG, BMP, GIF, TIFF, PSD i PNG), a także filmy (m4v, mp4 i mov). Sterowanie w tym modelu zrealizowano za pomocą kółka, a pośrodku niego jest przycisk do zatwierdzania wybranej opcji. Na te modele jest kilka gier, niektóre posiadają wgrany quiz w stylu „Jaka to melodia?” – na podstawie odgrywanych fragmentów muzyki mamy zgadnąć, który to z trzech jest odtwarzany. Wersje z 8 i 16 GB, a wersji kolorystycznych jest 9 (w tym takie kolory jak zielony, czerwony i pomarańczowy)

Classic – godny następca pierwszych wersji iPoda, które to przyniosły tej serii tak wielką popularność. Nośnikiem danych jest tu miniaturowy dysk twardy, a nie pamięć flash, jak w innych modelach. Poza tym funkcje są bardzo podobne do tych oferowanych przez Nano. Classic jest większy, posiada też większy ekran (2.5 cala, Nano ma 2 cale). 120 GB pojemności pozwala zabrać ze sobą wiele filmów i wręcz tony albumów muzycznych. Tutaj nie ma wielkiego wyboru kolorów – jasny albo ciemny szary…

Touch – najnowocześniejszy model iPoda. Jest to w zasadzie iPhone pozbawiony modułu GSM i GPS. Funkcjonalność podstawową, która i tak jest bardzo bogata (przeglądarka www, klient e-mail, zarządzanie kontaktami, terminami i notatkami, moduł sieci bezprzewodowej WLAN), możemy rozszerzyć dodatkowymi aplikacjami i grami (część jest płatna, ale i jest dużo bezpłatnych). Koloru nie wybierzemy, a dostępne są 3 pojemności: 8, 16 i 32 GB.

Podsumowanie:
Na obecną chwilę najnowocześniejszym modelem jest Touch i ten model polecamy szczególnie. Mało kto nosi przy sobie dużą ilość muzyki (nawet 8 GB spokojnie wystarczy na dłuższą podróż). Warto mieć przy sobie urządzenie mogące łączyć się z WiFi i wyświetlić zawartość zamieszczoną w sieci. Mniej wymagającym polecamy linię Nano, a minimalistom – modele Shuffle