Wpływ kolorów na ludzką psychikę oraz samopoczucie odkryto już dawno. W medycynie hinduskiej oraz w starożytnym Egipcie doskonale  już zdawano sobie sprawę z uzdrawiającej mocy drzemiącej w poszczególnych barwach. Współczesna medycyna leczniczymi właściwościami kolorów zainteresowała się jednak dopiero w XX wieku, kiedy to szereg profesjonalnych badań przemienił koloroterapię w „pełnowartościową” z naukowego punktu widzenia metodę walki z licznymi schorzeniami. Dzięki pracom naukowców z całego świata dziś doskonale znane są właściwości poszczególnych barw na ludzkie ciało, a dzięki nowoczesnym urządzeniom, jak np. lampy Bioptron i coraz szerszej wiedzy na temat kolorów, z barwnej terapii może skorzystać każdy z nas.

Kolory podstawowe i ich moc
Czerwony, niebieski i żółty – to kolorowe trio otacza nas na każdym kroku i silnie wpływa na nasze samopoczucie. Każdy z tych kolorów ma swe indywidualne właściwości, które można odpowiednio wykorzystać nie tylko w terapii kolorowym światłem, ale w aranżacji wnętrz czy pomieszczeń biurowych. Co warto wiedzieć na temat właściwości tych podstawowych barw?
Żółty to kolor, który nie tylko dodaje energii, ale pobudza kreatywność i pozwala zachować optymizm. Ten radosny kolor świetnie wpływa na nastrój człowieka i delikatnie pobudza go do działania. Tam, gdzie potrzebny jest spokój i wyciszenie, lepiej unikać koloru czerwonego.  Dlaczego? Czerwień jest znana ze swych pobudzających właściwości, a dzięki temu skutecznie wyzwala ukryte w organizmie pokłady energii. Całkowitym przeciwieństwem czerwonego jest natomiast kolor niebieski. Nie tylko sprawdza się on jako naturalny środek uspokajający, ale dodatkowo sprzyja pracy umysłowej. To kolor, który wyjątkowo skutecznie poprawia koncentrację, wycisza i łagodzi napięcia. 

Moc drzemiąca w kolorach uzupełniających
Trzy kolory uzupełniające: zielony, pomarańczowy i fioletowy, również mają silny wpływ na ludzką psychikę i nastrój. Podobnie jak barwy podstawowe, tak i one mogą przynieść wiele pozytywnych efektów. Wystarczy umiejętnie wykorzystać je w swym otoczeniu. Udowodniono, że zielony świetnie wspomaga intelektualną aktywność i skutecznie pobudza do pracy. Nie bez powodu zielony został uznany za kolor ludzi sukcesu. Kreatywności sprzyja natomiast pomarańczowy, który swym ciepłem skutecznie pobudza wyobraźnię. Ten radosny kolor nie tylko pobudza umysł, ale i pozwala uwolnić się od złych emocji. Inspirującym kolorem, idealnym dla ludzi dążących do władzy oraz idealistów, jest natomiast fioletowy. Ten kolor ma jednocześnie ogromny wpływ na rozwój intuicji, sprzyja również w walce ze stresem.

Kolory mają ogromny wpływ na ludzką psychikę. Mogą być pomocne w radzeniu sobie z zawodowymi obowiązkami, mogą sprzyjać odprężeniu, relaksacji i walce ze stresem. Odpowiednio wykorzystane skutecznie poprawiają nastrój, a tym samym również ogólny san zdrowia każdego z nas.