Odmówienie zakupu AC to tylko pozorna oszczędność, bo ubezpieczyciele często oferują bardzo atrakcyjne zniżki, dzięki którym składka ubezpieczenia AC jest niska i opłaca się w porównaniu do wysokości potencjalnych odszkodowań. Jest kilka sposobów na to, aby kupić tanie ubezpieczenie AC, a część z nich podpatrzysz na: https://ubsy.pl/autocasco/. Dowiedz się, jak możesz uzyskać składkę dostosowaną do Twoich możliwości finansowych.

Wysokość składki zależy od zakresu ubezpieczenia

Towarzystwa ubezpieczeniowe przygotowują zazwyczaj dwie opcje polisy AC: podstawową (o ograniczonym zakresie ochrony) i rozszerzoną (z krótszą listą wyłączeń odpowiedzialności). Przykładowo: ubezpieczenie w zakresie podstawowym zobowiązuje ubezpieczyciela do wypłaty odszkodowania w przypadku uszkodzenia pojazdu, szkody całkowitej i kradzieży. Polisa rozszerzona dodatkowo zrekompensuje np. utratę bagażu pozostawionego w aucie.

Jeśli zdecydujesz się na niższą ochronę, bo stwierdzisz, że taki zakres ubezpieczenia w zupełności Ci wystarczy, Twoja składka będzie niższa.

Suma ubezpieczenia gra ważną rolę

Suma ubezpieczenia to maksymalna kwota, do której ubezpieczyciel odpowiada za Twoje auto. Jest zazwyczaj tożsama z wartością ustaloną podczas wyceny samochodu. Odszkodowanie może być równe sumie ubezpieczenia w przypadku szkody całkowitej lub kradzieży pojazdu. W pozostałych przypadkach wypłacana jest przeważnie jej część.

Ważne jest podanie jak najbardziej dokładnej kwoty. Zawyżanie wartości pojazdu nie wpłynie bowiem na wysokość wypłaconego odszkodowania. W przypadku zniszczenia lub po kradzieży zostanie ona zweryfikowana przez ubezpieczyciela. Wartość samochodu, od której zależy wysokość odszkodowania, jest bowiem określana w dniu zaistnienia szkody lub w dniu wypłaty odszkodowania. Zawyżona wartość podana w polisie zwiększy tylko składkę.

Przemyśl udział własny w ubezpieczeniu

Ubezpieczając samochód, naprawę szkody możemy w całości powierzyć ubezpieczycielowi lub wziąć część kosztów naprawy auta po stłuczce na siebie. Wysokość udziału własnego jest określona w polisie konkretną kwotą, którą będziemy musieli zapłacić w celu naprawienia szkody. Decydując się na udział własny w wysokości 1000 zł, tyle zapłacimy za naprawę auta, a resztę sfinansuje ubezpieczyciel. Jeśli naprawa szkody będzie kosztować 800 zł, całość zapłacimy z własnej kieszeni.


Taka forma ubezpieczenia Autocasco może wydawać się mało opłacalna. Jednak pozory często mylą. Polisa z udziałem własnym wpływa na wysokość składki i odczuwalnie ją obniża, pozwalając zaoszczędzić część pieniędzy.

Parkuj auto w garażu

Tutaj sprawa jest prosta. Jeśli parkujesz samochód w garażu lub na zamykanym, podziemnym parkingu, zmniejszasz ryzyko kradzieży lub wybicia szyby przez wandala. W przeciwieństwie do kierowców, których pojazdy stoją na zewnątrz, zwłaszcza w nocy, możesz liczyć na obniżenie składki i tanie Autocasco.

Pakiet OC i AC się opłaca

Ubezpieczyciele potrafią docenić klientów, którzy wykupują u nich więcej niż jedną polisę. OC samochodu i tak musisz mieć, dlatego warto zapytać tego samego agenta o ofertę AC. Dla kierowców decydujących się na pakiet mają zazwyczaj preferencyjne ceny. Zakup kompleksowej ochrony na pewno Ci się opłaci. Nie tylko finansowo.

Porównaj oferty towarzystw ubezpieczeniowych

Zamiast zawierać umowę co roku z tym samym agentem, poszukaj oferty taniego ubezpieczenia AC w innych towarzystwach. W łatwy i szybki sposób zrobisz to, korzystając z porównywarki internetowej lub z pomocy multiagencji.

Wybierz wariant rozliczenia i oszczędź już po wypadku

To sposób nie tyle na obniżenie składki ubezpieczeniowej, co na pewne oszczędności już po uszkodzeniu samochodu. Do wyboru masz bowiem bezgotówkowy sposób rozliczenia, czyli taki, w którym ubezpieczyciel płaci bezpośrednio za naprawę samochodu w warsztacie, oraz formę gotówkową, dzięki której otrzymujesz odszkodowanie od ubezpieczyciela na konto bankowe.

Forma gotówkowa jest o tyle korzystniejsza, że możesz wówczas sam wybrać warsztat mechaniczny i zdecydować, czy skorzystasz z oryginalnych części, czy zamienników. Ty opłacasz naprawę auta – jeśli opłata za usługę będzie niższa od wypłaconego odszkodowania, różnicę zachowujesz dla siebie.

Tanie AC jest w zasięgu ręki. Trzeba tylko wiedzieć, na jakie kwestie zwrócić uwagę podczas wyboru ubezpieczyciela i zakresu polisy.