Amber Jones – concierge jednego z nowojorskich hoteli, którą pytano o restauracje, puby, kawiarnie godne polecenia wpadła na pomysł, aby umieścić choć część najbardziej rozpoznawalnych zapachów Nowego Yorku w przewodniku po mieście.

httpwww.uisgeek.com20110728newyorkphewyorkscratchandsniffyourwaythroughnewyork

Tak oto powstała książeczka dla dzieci w wieku od 5 do 8 lat pt. ‘’New York, Phew York”, w której zawarte są zapachy charakterystyczne dla miasta.

jak pachnie nowy york

Fabuła książeczki to prosta opowieść o chłopcu podróżującym przez miasto wraz z rodzicami, który poznaje NY, jeździ tramwajami, odwiedza restauracje, je pizzę, pączki, zwiedza miasto nocą. Jednak publikacja nie byłaby tak szczególna, gdyby nie fakt, że po potarciu stron książeczki w odpowiednim miejscu, możemy naprawdę poczuć zapach opisywanego obiektu lub produktu!

ksiązka-jak pachnie nowy york

Na poszczególnych stronach znajdziemy zapach pizzy, dymu, kawy, kanałów, hot – dogów, ryby, skoszonej trawy i wielu innych – łącznie trzydzieści różnorodnych woni, dzięki którym już nikt nie zapyta Amber, gdzie można zjeść dobry obiad, czy wypić kawę? Wystarczy potrzeć odpowiednią kartkę i już!

nowy york

Problem jednak w tym, że niektórzy naukowcy twierdzą, iż od samego wąchania smakowitych zapachów nasz mózg oszukuje się myśląc, że jest najedzony. Jeśli jest w tym stwierdzeniu choć ziarno prawdy, w takim razie Amber wyświadczyłaby wszelkiej maści sprzedawcom niedźwiedzią przysługę…

przewodnik new york

Źródło zdjęć:
httpwww.uisgeek.com20110728new-york-phew-york-scratch-and-sniff-your-way-through-new-york   
httpcutedecision.comnew-york-phew-york-a-book-about-new-york-that-smells   
httpwww.betabeat.com20110722kickstart-or-kill-phew-york-a-scratch-and-sniff-adventure
httpwww.cutedecision.comwp-contentuploads201110New-York-Phew-York

Autor: Dorota Bednarek