Choć marzymy o pięknych, gęstych i wyrazistych rzęsach, czasem warto się zastanowić czy osiągnięcie tego celu nie sprawi, że nasze naturalne rzęsy mocno na tym ucierpią. Oczywiście niezwykle efektownie wyglądają rzęsy przedłużone i zagęszczone, ale jakim kosztem?

Zadbaj o rzęsy

Odżywiamy i nawilżamy skórę i włosy, więc dlaczego nie robimy tego samego z rzęsami? Zamiast narzekając na to, że są rzadkie i słabe doklejać rzęsy metodą jeden do jednego, lepiej postawić na ich pielęgnację. Choć odżywki do rzęs traktowane są nieco po macoszemu, naprawdę mogą pomóc. Dostępne one są albo w podobnej formie jak tusz do rzęs (niektóre nawet mogą być stosowane jako baza pod maskarę), inne mają formę eyelinera, którym aplikujemy produkt u nasady rzęs. Niektóre odżywki mogą dawać spektakularne efekty sprawiając, że rzęsy stają się zauważalnie gęstsze i wcale nie muszą to być produkty kosztujące kilkaset złotych.
Nie wolno zapomnieć o dokładnym oczyszczaniu rzęs. Pozostawienie na nich resztek makijażu może w znacznym stopniu je osłabić i sprawić, że będą się łamać i wypadać. I nieważne, że czasem może to być trudne, np. jeśli używamy wodoodpornego tuszu do rzęs.  Dokładny demakijaż to jedna z podstaw prawidłowej pielęgnacji całej twarzy.

Czy maskara niszczy rzęsy?

Tusze do rzęs są obecnie niezwykle bogate w składniki odżywcze, dzięki którym pielęgnują i nawilżają rzęsy, podobnie jak czyni to odżywka do rzęs. Dobroczynne działanie zwiększa się, gdy zaopatrzymy się w tusz do rzęs lepszej marki, jak np. L’Oreal. Niszczące działanie mogą mieć tusze wodoodporne, dlatego lepiej z nimi uważać. A zbytnie usztywnienie włosków bądź za sprawą właściwości produktu bądź przez użycie go w nadmiarze może doprowadzić do kruszenia się rzęs.

Cudów nie ma

Chociaż można poprawić kondycję rzęs, a niektóre preparaty mogą pobudzić ich porost (co jest niezwykle ważne dla osób po chemioterapii), to jednak ilość i jakość rzęs mamy zakodowaną w genach. Nie zmienia to faktu, że warto o nie dbać, aby umalowane maskarą wyglądały jak najpiękniej i zdobiły nasze oczy.