Na tego typu pytania staramy się znaleźć odpowiedź zarówno w różnego typu poradnikach a może przede wszystkim w Internecie. Również książki jak i serwisy internetowe proponują nam rożne diety, utwierdzają nas w przekonaniu i mydlą nam oczy  że są najskuteczniejsze. Niestety to nie jest  kwestia naszej silnej woli, ale efekt takiej diety jest przytłaczający. Po zakończeniu katowania produktami, których nie lubimy i na które nie możemy już patrzeć, efekt jest tylko jeden: powrót do poprzedniej wagi albo jej zwiększenie czyli tak zwany efekt jo-jo.
Wtedy to załamujemy ręce myśląc, że już nic nam nie pomoże. Jednak w walce z otyłością i nieznajomością zasad żywienia powinniśmy udać się do lekarza specjalisty.
Dietetycy są najlepszym doradcą jak i pomocą w sytuacjach, kiedy naprawdę chcemy osiągnąć rezultat, za pomocą dostosowanej diety do naszych potrzeb. Kierują się podejściem ilościowym co do spożywanych produktów ale są w stanie dostosować program kuracji w zależności od preferowanych produktów spożywczych. 
W obecnej chwili tego typu specjaliści potrafią zalecić odpowiedni system żywieniowy, który nie tylko pomoże zrzucić zbędne kilogramy, ale pomoże w praktyce nauczyć odpowiednich nawyków żywieniowych.

Lekarz dietetyki przeprowadzając wywiad z pacjentem jest w stanie dostosować taki plan diety aby nie kolidowała ona z trybem życia pacjenta.
Leczeniu poddają się zarówno dorośli jak i młodzież, a także coraz częściej dzieci w wieku szkolnym.
Nie możemy bać się dietetyków. Jest to kadra wyspecjalizowana aby nam pomóc. Tym bardziej, że w obecnych czasach mamy mniej ruchu. Bardzo dużo czasu spędzamy przed komputerem,  oglądając telewizję, siedząc bezczynnie po męczącym dniu pracy i zajadając się różnymi słodyczami. Posiłki spożywane nie regularnie i w pośpiechu w barach szybkiej obsługi, a także gotowe posiłki, które można podgrzać w mikrofalówce i są gotowe w 5 minut, powodują, że nie możemy zapanować nad swoim organizmem.
Dlatego problem otyłości, ale i żywności, która zwiera ogromną ilość konserwantów dotyczy nas co raz częściej.
Jeżeli chcemy nauczyć się więcej o naszym organizmie i żyć zdrowo umówmy się na wizytę u dietetyka. Lekarz na pewno wytłumaczy wszelkie nasze wątpliwości i pomoże pozbyć się zbędnych kilogramów oraz nauczyć właściwego odżywiania po zakończeniu kuracji