Ostatnie badania dowiodły, że mężczyźni inaczej niż kobiety przetwarzają usłyszane informację. Okazuje się, że różnice w tym zakresie wynikają z odmiennej budowy i funkcjonowania mózgu.Mężczyźni mają więcej problemów z interpretowaniem wyrazu twarzy niż kobiety. Dlatego najłatwiej osiągnąć zrozumienie ze strony mężczyzny przekazując swoje rację lub pretensje prostym i zrozumiałym językiem. Mężczyźni potrafią lepiej rozpoznawać po wyrazie twarzy czy tonie głosu gwałtowne uczucia, takie jak złość, agresja. Gorzej jednak niż kobiety wyczuwają subtelne, niewerbalne przejawy smutku czy lęku.

Najlepiej zanim przekażesz partnerowi, co czujesz poproś go o uwagę. Kobiety mają większą zdolność koncentracji, którą zawdzięczają wyższemu poziomowi dopaminy działającej w obszarze mózgu odpowiedzialnym za mowę i zapamiętywanie. Jeśli więc masz zamiar przekazać partnerowi jakąś istotną wiadomość, najpierw zwróć jego uwagę mówiąc np., że macie coś ważnego do omówienia.
Ważne jest też to żebyś nie próbowała rywalizować z otoczeniem, jeśli partner akurat ogląda mecz albo zajmuje się czymś absorbującym nie licz na wysłuchanie i zrozumienie. Mężczyźni nie potrafią wykonywać kilku czynności na raz tak dobrze jak kobiety. Dlatego też na ważną rozmowę lepiej wybierz moment dogodny dla was obojga.

Nigdy też nie zaczynaj rozmowy od treści negatywnych, mężczyźni lubią jak się ich prosi o rozmowę i sugeruje chęć poznania innego punktu widzenia. Mężczyźni są też tak zaprogramowani, że zależy im by jak najszybciej rozwiązać problem lub zażegnać konflikt. Jeśli zależy ci na konkretnym rozwiązaniu problemu, najlepiej wprost zapytaj partnera, co by zrobił na Twoim miejscu, to na pewno zmusi go do wnikliwej refleksji na dany temat.

Podczas rozmowy nigdy nie zmieniaj tematu, w ten sposób nigdy nie dojdziecie do konsensusu, by rozwiązać problem, a stare pretensje na pewno nie pomogą. Ważne też byś zawsze kończyła rozmowę zanim sama się skończy, gdy widzisz, że partner się nudzi lub traci cierpliwość lepiej zakończyć temat. W rozmowach z mężczyznami lepsze efekty osiągniesz podczas krótszych sesji