Być może już niedługo takie pytanie wyprze standardowy frazes pojawiajacy się na pierwszej randce: „Jakie książki lubisz czytać?”. A wszystko to za sprawą audiobooków, coraz liczniej pojawiających się w księgarniach internetowych.

Audiobook jest świetnym rozwiązaniem dla tych osób, które mają na głowie mnóstwo spraw i jeszcze więcej lektur do przeczytania. Zadowoli również tych, którzy chcą być na bieżąco z nowinkami literackimi, a nie mają tyle czasu na czytanie, ile by sobie tego życzyli. Format zapisu książki jako pliku mp3 daje możliwość słuchania nagrań kiedy tylko masz na to ochotę – w tramwaju, pociągu, w pracy zamiast radia, podczas gotowania obiadu czy cotygodniowego fitnesu.
Jak to działa? Audiobook to po prostu treść książki, nagrana w formacie mp3. Lektorami audiobooków są zwykle znani aktorzy i spikerzy z nienaganną dykcją. Audiobook stworzony z książki 220-stronicowej to około 5 godzin słuchania.
Za audiobookami przemiawia też cena i dostępność. Wystarczy kilka złotych, by w ciągu kilkunastu minut mieć w pamięci komputera wybraną książkę. Księgarni specjalizujących się w sprzedaży audiobooków jest coraz więcej, największe to audiobook.pl, chomikuj.pl czy audioteka.pl.

Internetowe zbiory audiobooków nie ustepują różnorodnością gatunku tradycyjnym księgarniom. Wśród audiobooków każdy znajdzie coś dla siebie – zadowolą miłośnika science-fiction, klasyki, poezji, publicystyki czy książek historycznych. Audiobooki zdają się być coraz większą konkurencją dka książki pisanej, co w dobie cyfrytyzacji mediów dziwić nie powinno