Moda inspirowana tradycją, kulturą, jak również sztuką Japonii rozpowszechniona została dzięki młodym kreatywnym projektantom- absolwentom Bunka Fashion Collage (m. in. Tsumori Chisato, Junya Watanabe, Yohji Yamamoto). Pierwsza z wymienionych osób w roku 2003 przeniosła się do Paryża, aby promować swoją najnowszą linię odzieży w Europie. Kolekcja zyskała bardzo dużą popularność dlatego Chisato zaczęła projektować kolejne stroje inspirowane mangą, anime oraz bohemą. Sukces japan style w Europie (a także w Polsce) jest więc ściśle związany z działalnością tej młodej kreatorki.

Styl japan (zbliżony nieco do bohemian lub sweet lolita) charakteryzuje się kilkoma wyróżniającymi cechami. Są to m.in. jasne, pastelowe (biały, różowy, łososiowy itp.) kolory strojów, duża ilość koronek, falbanek, oryginalnych guzików, kokardek i innych elementów ozdobnych, zwiewne delikatne materiały (m.in. tiul, jedwab) oraz subtelne wzory na tkaninach (kwiatki, serduszka, gwiazdki). Warto dodać, że do niektórych bluz z kapturem doszyte są królicze lub kocie uszka, co zainspirowane jest uwielbianymi wręcz przez japończyków filmami animowanymi (anime). Element ten łączy japan style ze stylem, który powstał za sprawą młodych japonek -shojo przebierających się za swoje ulubione postaci z kreskówek i przechadzających się po dzielnicy Harajuku.

Japan style ma zatem bardzo wiele zwolenniczek, jak i przeciwniczek, uważających, że wykreowany w Japonii „trend” jest infantylny i tandetny. Sądzą, iż ubrania sprowadzane z Azji i reklamowane najczęściej na aukcjach internetowych (www.allegro.pl, www.swistak.pl) nie są wytrzymałe, trwałe oraz praktyczne.
Ja nie zgadzam się z taką oceną. 
Jakie jest wasze zdanie na temat japan style?