Po ponad trzydziestu latach od wybudowania słynnego francuskiego ośrodka sztuki współczesnej, Centrum Pompidou w Paryżu, gdzie mieści się także główna biblioteka publiczna stolicy, powstała jego filia w Metz. 11 Maja odbyło się uroczyste otwarcie budynku w północno-wschodniej Francji, który zaprojektowała japońska pracownia architektoniczna Shigeru Ban Architects przy współpracy z francuskimi projektantami z Jean de Gastines Architects. Budynek o interesującej formie inspirowanej tradycyjnym chińskim kapeluszem, który twórcy znaleźni na jednym z licznych paryskich targów jest jedną z największych francuskich inwestycji ostatnich lat.

Całość przykryta dachem o kształcie nawiązującym do wspomnianego wcześniej nakrycia głowy, tworzy trzypoziomowy budynek o sześciokątnej formie z górującą nad nim strzelistą konstrukcją wykonaną ze stali o wysokości 77 m. Jak twierdzą sami autorzy wysokość tejże konstrukcji jest nawiązaniem do roku, w którym powstało zaprojektowane przez włosko-brytyjski duet architektoniczny Renzo Piano i Richarda Rogera w stylu hi-tech futurystyczne w swojej formie Centrum Pompidou w Paryżu.

Nowo powstały ośrodek kulturalny w Metz mieści liczne sale wystawowe o imponujących powierzchniach, a także sale wykładowe, kawiarnie, restauracje oraz księgarnię