Jesień to najodpowiedniejsza pora roku na wszelkiego rodzaju zabiegi dermokosmetyczne. Wraz z końcem lata nasza dotychczasowa opalenizna zaczyna znikać, a skóra staje się blada i mniej sprężysta. Tego rodzaju zabiegi wskazane są jednak nie tylko z uwagi na zdrowy wygląd skóry, lecz także ze względów bezpieczeństwa. Wiele zabiegów nie może być wykonywanych latem z powodu nadmiernej ingerencji słońca.

Jednym z najpopularniejszych zabiegów dermokosmetycznych wykonywanych jesienią jest depilacja laserowa, zwana też epilacją. W przeciwieństwie do pozostałych metod, które niejednokrotnie powodują reakcje alergiczne, wrastanie włosów, a nawet przebarwienia, zaletą tego zabiegu jest to, iż usuwa owłosienie niemalże na stałe. Jednakże decydując się na jego wykonanie należy na kilka najbliższych miesięcy pożegnać się z opalaniem, w tym również z solarium. Albowiem po pierwsze, mogłoby to doprowadzić do licznych przebarwień, a nawet poparzeń skóry. Po drugie, efekty tego rodzaju zabiegu na świeżo opalonej skórze są zdecydowanie mniej skuteczne. Inne przeciwwskazania to m.in. ciąża, karmienie piersią, nowotwór skóry, opryszczka (co dla niektórych może wydawać się zaskakujące), łuszczyca, bielactwo, a także stosowanie leków lub ziół fotouczulających, takich jak chociażby dziurawiec czy nagietek.

Kolejny dosyć powszechny zabieg kosmetyczny to usuwanie zmian naczyniowych (zamykanie naczynek krwionośnych) metodą laserową. Kuracja ta jest najskuteczniejsza jesienią, jako że wówczas skóra nie jest tak narażona na zmiany temperatur zarówno latem jak zimą. Ponadto, dla lepszych efektów zabieg ten, podobnie jak epilację, należy powtórzyć minimum dwa lub trzy razy w przeciągu kilku miesięcy. Wiele zależy także od ilości, średnicy i głębokości naczyń krwionośnych. Podstawowymi przeciwwskazaniami są m.in. stosowanie leków uwrażliwiających na światło, opalenizna i zaburzenia krzepnięcia.

Bardzo częstym zabiegiem wczesnojesiennym jest peeling z użyciem kwasów owocowych. Znakomicie sprawdza się on przy usuwaniu zmian barwnikowych, uszkodzeń słonecznych, zrogowaceń skóry, oznak starzenia (utraty jędrności skóry, zmarszczek), blizn potrądzikowych, a nawet rozstępów. Szczególną odmianą peelingu jest mikrodermabrazja medyczna polegająca na mechanicznym, warstwowym ścieraniu naskórka. A jej największą zaletą jest możliwość kontrolowania głębokości złuszczania powłoki skóry. Metoda ta pomaga m.in. zmniejszyć łojotok, zwęzić pory, poprawić elastyczność skóry, a także spłycić blizny i rozjaśnić przebarwienia.

W obecnych czasach wachlarz zabiegów w gabinetach kosmetycznych jest aż nazbyt szeroki, a ich zalety można by wymieniać bez końca. Z kolei gabinety kosmetyczne rosną jak grzyby po deszczu i prześcigając się w coraz to nowszych ofertach, pragną zapewnić klientom możliwie jak najwyższego poziomu usługi. Wybierając się do jednego z nich należy jednak pamiętać o tym, iż wszelkiego rodzaju kuracje dermokosmetyczne powinny być przeprowadzane pod kontrolą wykwalifikowanego lekarza dermatologa. W przeciwnym razie, skutki mogą okazać się tragiczne