Wygląda na to, że absolutnym must have sezonu jesień/zima 2009/2010 stały się wysokie kozaki za kolano. Znajdziemy je w kolekcjach większości projektantów.

Wielu kobietom mogą się one wydawać zbyt wyzywające i to będzie je powstrzymywać od ich zakupu, jednak na to również projektanci znaleźli rozwiązanie. Wszystko zależy od reszty stroju.

Antonio Berardi, Haider Ackermann i Hermes proponują, aby taki rodzaj obuwia kojarzyć z prostymi strojami, wręcz trochę worowatymi tak, aby ograniczyć ilość seksapilu produkowanego przez ubranie na rzecz wysokich, obcisłych butów.

Emilio Pucci komponuje takie kozaki z krótkimi futrami i krótkimi sukienkami, bo niby dlaczego kobieta miałaby rezygnować ze swojej kobiecości. Jeśli może być ponętna, to niech będzie.

Tegoroczne buty powinny sięgać niewiele poza kolano, maksymalnie do połowy uda. Mogą one być na wysokim obcasie, tak jak ma to miejsce w kolekcjach takich projektantów jak Stella McCartney, Louis Vuitton czy Loewe. Mogą być także płaskie jak u Giuseppe Zanotti'ego. Wykonane są ze skóry, a dominującymi kolorami są te stonowane jak czerń, szary, brązowy, kremowy. Mają one być dodatkiem do całości i nie powinny skupiać na sobie całej uwagi