Ponad 46 proc. umów leasingowych stanowią leasingi samochodowe – tak wynika z danych opublikowanych przez Związek Polskiego Leasingu. Chociaż taka forma finansowania jest droższa w porównaniu z zakupem gotówkowym, przynosi mnóstwo korzyści.

Leasing – najważniejsze zalety

Lista zalet, z którym wiąże się leasing samochodowy, jest długa. Warto jednak podkreślić, że możliwość odniesienia korzyści zależy przede wszystkim od stopnia dopasowania oferty do potrzeb oraz oczekiwań.

 • Możliwość stworzenia floty pojazdów przez nowe firmy

Warunki przyznawania leasingu, szczególnie jeśli przedsiębiorstwo deklaruje wysoki czynsz inicjalny, są uproszczone. Łatwiej o pozytywną decyzję także w przypadku przedsiębiorstw rozpoczynających działalność gospodarczą. Warto bowiem mieć świadomość, że wysoka wpłata własna, sięgająca rzędu nawet 45% wartości pojazdu, stanowi dla firmy leasingowej spore zabezpieczenie zawieranej transakcji.

 • Możliwość optymalizacji podatkowej

Każda firma szuka sposobów na obniżenie wysokości podatków. Taką możliwość daje m.in. leasing samochodowy – jest to opcja dużo korzystniejsza w porównaniu choćby z zakupem pojazdu za gotówkę czy nawet finansowaniem kredytem.

W przypadku leasingu operacyjnego, w koszty uzyskania przychodu można wliczyć nie tylko całą ratę (część odsetkową i kapitałową), ale również czynsz inicjalny. W koszty uzyskania przychodu można wliczyć także paliwo oraz wszelkie inne wydatki związane z eksploatacją samochodu. Przedsiębiorcy będący płatnikami podatku od towarów i usług mogą również odliczyć VAT od miesięcznych rat.

 • Mniejsze ryzyko zatorów płatniczych

Zakup pojazdów za gotówkę oznacza konieczność „zamrożenia” wolnych środków. To z kolei zwiększa ryzyko pojawienia się zatorów płatniczych w momencie przejściowych kłopotów finansowych. Decydując się na leasing pojazdów, przedsiębiorstwo może wpłacić niski czynsz inicjalny, pozostawiając część wolnych środków nienaruszonych. Pozwala to zachować płynność finansową.

Utrzymanie finansów firmowych w dobrej kondycji to także zasługa stałych i przewidywalnych kosztów – szczególnie, jeśli miesięczna opłata obejmuje nie tylko ratę leasingową, ale również np. usługi serwisowe.

 • Możliwość uzyskania leasingu bez konieczności posiadania dużego kapitału

Leasingi samochodowe są dostępne dla większości przedsiębiorców – niezależnie od posiadanego kapitału. Wcale nie trzeba dysponować dużymi nakładami finansowymi, aby móc uzyskać pozytywną decyzję. Jest to możliwe dzięki elastycznej ofercie firm leasingowych, które udzielają tego rodzaju wsparcia przy niskiej wpłacie własnej – wynoszącej zaledwie 10% wartości pojazdu.

 • Brak wpływu na zdolność kredytową

Nawet najbardziej atrakcyjny kredyt samochodowy jest dla firmy obciążeniem wpływającym na zdolność kredytową. Przedsiębiorstwo zamierzające w najbliższym czasie zaciągnąć kolejny kredyt, np. obrotowy lub inwestycyjny, może mieć problem z uzyskaniem takiego wsparcia – jego zdolność kredytowa może być obniżona właśnie na skutek spłacanego kredytu samochodowego.

Zupełnie inaczej jest w przypadku leasingu – tego rodzaju forma finansowania nie wpływa na zdolność kredytową. Traktowana tak samo jak każda inna usługa, wcale nie zmniejsza szans przedsiębiorcy na uzyskanie kredytu obrotowego, inwestycyjnego czy gotówkowego.

Leasing elastycznie dopasowany – czyli jaki?

Aby leasing samochodowy faktycznie wiązał się z powyższymi zaletami, musi być odpowiednio dopasowany. Wybierając konkretną ofertę, zwróć uwagę między innymi na:

 • minimalną wymaganą wpłatę własną,
 • wysokość miesięcznej raty,
 • czas trwania umowy,
 • wymagane dokumenty,
 • możliwość dopełnienia formalności bezpośrednio u dealera,
 • czas oczekiwania na decyzję leasingową.

Ciekawą opcją dla przedsiębiorców poszukujących formy finansowania z niską ratą jest Leasing SMARTPLAN na nowe samochody. Produkt oferowany przez Toyota Leasing to m.in. rata niższa nawet o 50%, możliwość wymiany pojazdu co 3-4 lata (gwarancja odkupu samochodu przez dealera) oraz zniżki na dodatkowe pakiety.