Wakacje za pasem. Wakacje nieodłącznie kojarzą nam się z wypadami poza miejsce zamieszkania, a chwile na nich przeżyte chcemy zawsze w jakiś sposób utrwalić. Czasami dobre zdjęcie powie wszystko o tym, co się działo. Ale nie zawsze to wystarcza. Chcemy uwiecznić pewne chwile tak, by potem móc je obejrzeć razem z dźwiękiem. I tu przychodzą nam z pomocą kamery. Współczesne kamery zapisują obraz i dźwięk na dyskach twardych. Standardem staje się rozdzielczość HD, a nawet Full HD. Przyjrzyjmy się, co i za ile warto kupić…

JVC GZ-HD30 Full HD

Niewielka obudowa kryje całkiem dobry osprzęt. Wbudowano w nią dysk o pojemności 80 GB. Kamera nagrywa filmy w Full HD (1920 x 1080). 10-krotny zoom optyczny i jasna optyka (f 1,8-2,2) gwarantuje dobrą jakość nagrywanych filmów. Kamera waży tylko 440 g. Kosztuje 2449 zł.

Hitachi DZ-BD7HE

Kamera, która nagrany materiał pozwala obrobić bez dodatkowych programów komputerowych, a następnie w bardzo prosty sposób wypalić go na małym dysku Blu-Ray. Ponad 5-megapikselowa matryca, 10-krotny zoom optyczny. Cięższa od poprzedniczki, waży 575 g. Kosztuje 3500 zł.

Canon HF100

Firma z tradycjami na rynku urządzeń rejestrujących obraz (aparaty) i także dźwięk (kamery). Model HF100 zapisuje filmy na kartach pamięci SD/SDHC. 12-krotny zoom optyczny jest okiem dla 3.3-megapikselowej matrycy. Procesor DIGIC DV II, wbudowany w kamerę, został zaprojektowany do przetwarzania zwiększonego strumienia danych HD. Cena tego modelu to ok. 2600 zł.

Konkluzja: wybraliśmy trzy modele warte uwagi. Każdy jednak jest nieco inny, choć sama funkcjonalność kamer jest bardzo podobna. Na szczególną uwagę zasługuje model JVC – duży dysk twardy pomieści więcej materiałów niż karta SDHC.