W Warszawie, na skwerze im. ks. Jana Twardowskiego przy wizytkach znajdującym się na rogu Krakowskiego Przedmieścia i ul. Karowej, w okolicach hotelu Bristol ustawiona zostanie ogromna piłka, na której wszyscy kibicujący polskim piłkarzom będą mogli złożyć swój podpis jako wyraz swojego wsparcia dla drużyny narodowej. Oficjalnym organizatorem kampanii jest Ambasada Pakistanu, która sama nie uczestnicząc w rozgrywkach piłkarskich jako kraj chce aktywnie wspierać Reprezentację Polski i połączyć się z polskimi kibicami we wspólnej pasji.

Kampania zbierania podpisów UEFA EURO 2012

Dlaczego Pakistan

W roku 2012 mija 50 lat od rozpoczęcia relacji dyplomatycznych pomiędzy Islamską Republiką Pakistanu, a Rzeczpospolitą Polską. W ramach podkreślenia wagi utrzymania wieloletnich dobrych relacji dyplomatycznych Ambasada Pakistanu postanowiła wesprzeć Reprezentację Polski w walce o trofeum EURO 2012. Republika Pakistanu jest bardzo mocno zaangażowana w prowadzone na całym świecie rozgrywki w piłkę nożną. Pakistan jest od wielu lat jednym z czołowych producentów szytych ręcznie, niezawodnych i wytrzymałych piłek sportowych, w tym do gry w piłkę nożną na licencji znanych marek międzynarodowych.

Realizacja kampanii

Założeniem prowadzonych działań jest zebranie podpisów kibiców na ogromnej piłce przyjaźni pomiędzy dwoma narodami, łączącymi się we wspólnej pasji na czas rozgrywek. Dwumetrowa piłka będzie znajdować się w Warszawie przez dwa tygodnie przed Mistrzostwami, w dniach od 14 do 27 maja, w godzinach 12:00 - 20:00, na skwerze im. ks. Jana Twardowskiego przy wizytkach, na rogu Krakowskiego Przedmieścia i ul. Karowej, w okolicach hotelu Bristol. Każda osoba będzie mogła złożyć swój podpis na piłce, dzięki czemu wszyscy będą mieli szansę przyczynić się do sukcesów naszych zawodników na Euro 2012.

Ambasada Pakistanu współpracuje z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy, PZPN, PL.2012 oraz Muzeum Sportu i Turystyki przy działaniach na rzecz realizacji kampanii. Oprócz podpisów kibiców zbierane będą podpisy piłkarzy, polityków, przedstawicieli rządu i urzędu miasta, aktorów, sportowców, artystów, osób znanych i rozpoznawalnych oraz wielu innych. Pan Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski zaproszony został do wzięcia udziału w prowadzonej kampanii oraz do złożenia pierwszego podpisu na piłce w dniu uroczystej inauguracji i rozpoczęcia kampanii, które to wydarzenie planowane jest na 14 maja, o godz. 12:30. Następnie zaplanowana jest konferencja prasowa, do udziału w której zaproszona została Pani Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, przedstawiciele Ministerstw oraz Rządu, przedstawiciele PZPN jak również wiele znanych osób i gwiazd. Po zapełnieniu piłki podpisami kibiców zostanie ona umieszczona jako element wystawy "Piłkarskie sztuczki techniczne" organizowanej w Muzeum Techniki w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, a następnie w Muzeum Sportu i Turystyki jako jedna z pamiątek EURO 2012.

Na rzecz kampanii przygotowana została strona projektu www.kampaniapodpisow.pl, której celem, oprócz zachęcenia do "dołożenia swojej cegiełki" i złożenia podpisu na piłce, jest przekazanie informacji o Republice Pakistanu i przybliżenie tego kraju mieszkańcom Polski. Planowane jest również prowadzenie działań informacyjnych bezpośrednich, poprzez kampanię skierowaną do szkół oraz działania informacyjne o Republice Pakistanu.

Cel wydarzenia

Celem wydarzenia jest budowanie i promowanie wizerunku państwa Pakistan, możliwość zbliżenia do siebie dwóch krajów i ich mieszkańców oraz zacieśnienia stosunków międzynarodowych. Poprzez organizację kampanii podpisów Republika Pakistanu chce pokazać swoje wsparcie dla polskiej reprezentacji oraz celebrować wspólnie wydarzenie jakim jest niewątpliwie organizacja Mistrzostw Europy w naszym kraju. Tym samym chce przybliżyć Polakom zalety swojego kraju, zwrócić uwagę na duże możliwości inwestycyjne, rozwinięty przemysł jak również znaczący dla kraju eksport żywności oraz dużą otwartość i uprzejmość samych Pakistańczyków.

UEFA jest federacją zrzeszającą 53 europejskie związki piłkarskie, została założona w Bazylei w 1954 roku. Puchar Europy Narodów UEFA rozegrany w 1960 roku był pierwszymi zorganizowanymi zawodami o mistrzostwo Starego Kontynentu, które od tej pory rozgrywane są co cztery lata. Finały Mistrzostw Europy w piłce nożnej UEFA EURO 2012 rozegrane zostaną na stadionach w Polsce i na Ukrainie między 8 czerwca, a 1 lipca 2012 roku. W walce o tytuł mistrza Europy rozegranych zostanie 31 spotkań na ośmiu stadionach: czterech w Polsce (Gdańsk, Poznań, Warszawa, Wrocław) i czterech na Ukrainie (Donieck, Lwów, Charków i Kijów). Mecz otwarcia rozegrany zostanie 8 czerwca w Warszawie, natomiast finał rozgrywek odbędzie się 1 lipca w Kijowie. Wszystkie spotkania będą transmitowane na żywo do ponad dwustu krajów świata.

Reprezentacja Polski zakwalifikowała się do Mistrzostw Europy po raz pierwszy w 2007 roku, a  turniej rozegrany został w roku 2008. Organizacja UEFA EURO 2012 została przyznana Polsce i Ukrainie w kwietniu 2007 roku. Jest to niewątpliwie bezprecedensowe wydarzenie w historii Polski. Organizacja turnieju daje możliwość rozwoju kraju w wielu aspektach, które nie byłyby możliwe bez organizacji rozgrywek. Eksperci szacują, że Polskę odwiedzi od 800 tysięcy do 1 miliona kibiców w trakcie EURO 2012. Prowadzone inwestycje mają służyć Polakom i turystom także po zakończeniu mistrzostw przez wiele lat, a prowadzenie turnieju pozwala na przyspieszenie inwestycji o wiele lat. Dzięki organizacji rozgrywek budowany jest również wizerunek naszego kraju na arenie międzynarodowej.