Kapadocja to kraina historyczna w Turcji. Jest to miejsce, które należy koniecznie odwiedzić podczas pobytu w Turcji. Kraina ta swoją niezwykłością przyciąga turystów z całego świata. Niewątpliwie jest to cud natury.

Swój księżycowy krajobraz Kapadocja zawdzięcza formom tufowym, które utworzyły niepowtarzalną powierzchnię. Człowiek postanowił pomóc naturze i przystosować formy tufowe do swoich potrzeb. Tak też powstały domy mieszkalne oraz kościoły wykute w tufowych skałach. Narodziły się skalne miasta tworzące przepiękny krajobraz – inspirację dla wielu artystów, filmowców oraz fotografów. Skalne domy są zamieszkane i całkiem nowoczesne. Latem jest w nich chłodno, zimą – ciepło. W skałach tufowych można ciągle drążyć nowe pomieszczenia i powiększać stare. 
W Kapadocji możemy podziwiać także podziemne miasta. Jest ich ponad 30. Kryją one wiele tajemnic. Do dziś zagadkę stanowi to, jak ówcześni ludzie drążyli tunele, tworzyli poszczególne piętra, gdzie wywożono gruz oraz jak utworzono idealny system wentylacyjny. Podziemne miasta, w których chowano się przed najazdami nieprzyjaciół oferowały mieszkańcom wszystko, co było im niezbędne do życia. Gromadzono zapasy, budowano stajnie, spichlerze, a nawet kościoły. Kolejną zaletą podziemnych miast było to, że wrogowie nie wiedzieli, gdzie znajdują się do nich wejścia. Mieszkańcy byli więc w pełni bezpieczni. Podziemne miasta stanowiły niezawodną kryjówkę. 

Dziś wszyscy możemy podziwiać Kapadocję oraz jej podziemne, skalne miasta, a także kiwać głową ze zdumieniem nad pomysłowością ówczesnych ludzi. Jest to idealny przykład na to, że człowiek dzięki naturze potrafi stworzyć coś niepowtarzalnego