Gdzie odbywa się najbardziej huczny, najbardziej kolorowy i szalony karnawał na świecie? Odpowiedź na to pytanie jest prosta: w Rio de Janeiro. Na pewno jest to jeden z najbardziej znanych karnawałów na świecie.
Słynny na cały świat karnawał w Rio trwa pięć dni. Rozpoczyna się w ostatni piątek przed Środą Popielcową. Przez pięć dni i nocy na ulicach Rio trwa huczna zabawa w rytmach samby. Oczywiście nie chodzi tu tylko o zabawę – podczas karnawału odbywa się rywalizacja o tytuł najlepszej szkoły samby. Grupa najlepszych szkół samby jest prezentowana w ostatni dzień karnawału. Ale w inne dni nie brakuje gorących tancerek ubranych w kolorowe, błyszczące (i często bardzo skąpe) stroje. Karnawał ten przyciąga turystów z całego świata – jest ich często około 100 tysięcy, z różnych stron świata. Oprócz głównych parad na sambodromie wiele klubów i hoteli organizuje mniejsze imprezy – bale maskowe, bale piwne, a nawet bale dla gejów.
Atmosfera tych dni jest bardzo gorąca – dosłownie i w przenośni. Temperatura waha się w granicach 30 stopni. Wtorek i Środa Popielcowa są tam dniami wolnymi od pracy – wszyscy mogą więc bez przeszkód rzucić się w wir zabawy. Czasami może i szkoda, że tak wspaniałe wydarzenie odbywa się dość daleko od nas. Wyjazd na karnawał to inwestycja dość sporo obciążająca kieszeń. Sam bilet wstępu na sambodrom kosztuje kilkaset dolarów – a przecież jeszcze na miejsce trzeba dolecieć i na samym bilecie wstępu się nie kończy. Mimo to jednak uważam, że przynajmniej raz w życiu trzeba tam być…