Do najpopularniejszych należą zwykłe karty, używane najczęściej do gier towarzyskich. Jednak te 52 karty mogą służyć również do poważniejszych celów. Każdy z czterech kolorów i każda z 13 figur ma ściśle określone symboliczne znaczenie, ich historia sięga prawdopodobnie X w., są więc starsze od Tarota. 

Tarota nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Najstarsza znana talia pochodzi z XV w. z Mediolanu i od tamtej pory ludzie usilnie próbują w najróżniejszych układach Małych i Wielkich Arkanów odnaleźć wskazówki dotyczące tego, co przyniesie im los. Mimo, towarzyszącej tym kartom złej sławy, nadal są bardzo popularne, a sam Tarot przechodzi istną ewolucję strony wizualnej- od wersji klasycznej, marsylskiej po współczesne wytwory fantazji grafików- pojawiają się talie stylizowane secesyjnie, z postaciami literackimi lub nawet, z kotami. 

Najbardziej tajemnicze- karty cygańskie, nic dokładnie nie wiadomo o ich pochodzeniu. Jedne źródła podają Egipt, inne Chiny, inne wersje mówią o Indiach lub Persji. Talia 36 nienumerowanych kart zawierać ma jednoznaczne i jasne wskazówki na przyszłość, ale do jej zrozumienia potrzeba długich studiów i praktyki.

Dla tych, którym te trzy najczęściej spotykane talie to za mało, liczne, bogato zaopatrzone sklepy ezoteryczne oferują bardziej wymyślne systemy- znaleźć można Karty Anielskie, Wyrocznie Elfów, Pogańskich Boginek, Świętych i Grzeszników. Do wyboru, do koloru. Co tylko fantazja podpowie.

W końcu wróżyć każdy może. Tylko przyszłość przewidzieć jest nieco trudniej