Karty kredytowe stają się w Polsce produktem coraz popularniejszym. To dlatego, że reperują domowe budżety, które czasem mają trudności z domknięciem. Obecnie nie jest to już produkt ekskluzywny. Karta pozwala na zrobienie dodatkowych zakupów, bez obciążania własnego rachunku, daje także możliwość spłaty zadłużenia w okresie bezodsetkowym.

Jak otrzymać kartę kredytową?

Aby otrzymać kartę należy złożyć w banku wniosek o karty kredytowe. Bank sprawdzi nasze comiesięczne dochody oraz ich pochodzenie i wyda decyzję o przyznaniu karty kredytowej lub odmowie. Bank ustali także jaki limit na karcie będzie nam przysługiwał. Kwota ta uzależniona jest oczywiście od dochodów, czym innym jest bowiem 2500 zł, a czym innym 250 000 zł. Bank w ten sposób zabezpiecza się przed ewentualnym brakiem spłat.

Jak zacząć korzystać z karty?

Karty kredytowe nie mogą być użyte zanim ich nie aktywujemy. Można to zrobić, w zależności od zasad banku, na przykład dzwoniąc pod infolinię, w oddziale banku lub bankomacie. Niektóre banki, jak np. Citi Handlowy, wydają kartę kredytową od ręki w swoich placówkach, a cały proces aplikacji i otrzymania gotowej do użycia karty trwa zaledwie kilkadziesiąt minut. Podczas tradycyjnej aktywacji należy podać niektóre dane oraz kod PIN, który jest przypisany do karty. Kod ten możemy również zmienić, aby było nam go łatwiej zapamiętać.

Zakupy kartą a spłaty zadłużenia

l Należy pamiętać, że karta kredytowa, to pieniądze banku, a nie nasze. Każdorazowe zakupy kartą kredytową (lub wypłata z bankomatu gotówki) uszczuplają nie nasze osobiste konto o daną kwotę, a limit z naszej karty kredytowej.
l Karty kredytowe są raczej produktem bezgotówkowym, bowiem za takie zakupy nie płacimy prowizji. Za wypłaty gotówki zapłacimy prowizje i odsetki.
l Możemy płacić kartą za zakupy raz na jakiś czas lub wykonać transakcję jednorazową, której wartość będzie równa limitowi naszej karty. Oczywiście w tym drugim wypadku pozbędziemy się wszystkich środków na karcie. Potem od tego ile będziemy spłacać, tj. jaką kwotę, będzie zależało ile możemy wydać. Jeżeli będziemy wpłacać co miesiąc jedynie kwotę minimalną, wtedy karta kredytowa zamieni się dla nas na jakiś czas raczej w kredyt do spłaty, bo środków na karcie będzie niewiele.
l Comiesięczne sumy minimalne do spłat karty ustala bank. W każdym miesiącu taka kwota jest inna, bowiem zależy ona od terminu naszej poprzedniej wpłaty, kwoty, którą wpłaciliśmy oraz sum wydanych w ciągu miesiąca.
l Czas bezodsetkowy, to konkretny czas ustalony z bankiem na spłatę zadłużenia, od którego bank nie nalicza odsetek. Po przekroczeniu go bank może naliczyć nawet czterokrotność odsetek.

Dodatkowe opłaty oraz rezygnacja

Ważne jest również, aby wiedzieć za co bank policzy nam dodatkowe pieniądze, co ustalone jest w umowie. Może to być na przykład wysłanie listu z ponagleniem zapłaty lub innego wyciągu z karty, co często jest płatne. Niekorzystanie z karty, czyli tzw. schowanie jej wcale nie sprawi, że będzie to „tanie” rozwiązanie. Karty kredytowe to produkty, które pomyślane są jako aktywny środek płatniczy. Aby więc nie płacić odsetek karty należy minimum raz w miesiącu użyć do zakupów.
W przypadku jej nieużytkowania bank będzie naliczał opłaty eksploatacyjne, które sięgają nawet kilkudziesięciu złotych w ciągu roku. Aby zrezygnować z karty kredytowej, należy spłacić całkowity limit na karcie i wystąpić do banku z wnioskiem o rezygnację z karty kredytowej.