W piątek 31 lipca o godz. 19 w kawiarni Monsoon Cafe odbędzie się inauguracja wystawy zdjęć młodej artystki Elizy Stegienki. W tym dniu wystawie towarzyszyć będzie pokaz mody projektantek: Katarzyny Bluszcz i Dominiki Piekutowskiej-Swed.

Eliza Stegienka fotografią zajmuje się amatorsko od kilku lat. Najbardziej lubi portretować kobiety, wydobywać i uwieczniać ich piękno. Nie boi się wyzwań i jest otwarta na nowe doświadczenia co widać w jej pracach. Zdjęcia Elizy będzie można oglądać do końca sierpnia w Monsoon Cafe. 

Podczas inauguracji wystawy będzie można zobaczyć również kolekcję ubrań przygotowanych przez Katarzynę Bluszcz i Dominikę Piekutowską-Swed w ramach Zero Gravity Project. Pomysł na Zero Gravity Project powstał w połowie 2008 roku. Koncepcja projektu, jak mówią projektantki, wynikła z potrzeby wypełnienia luki w dość jednostajnym polskim obrazie mody. Ich celem było stworzenie przestrzeni w której młodzi, i nie tylko młodzi ludzie będą mogli wypowiadać się artystycznie przekraczając granice wyznaczone przez masową konsumpcję. Kolekcja zaprojektowana w ramach Zero Gravity Project została wykonana przez ręczne przerabianie pojedynczych egzemplarzy odzieży pochodzącej z tzw. drugiej ręki.

„Inspiracją jest dla nas szeroko rozumiana kultura masowa przefiltrowana przez nasze osobiste doświadczenia i fascynacje. Jest więc nią wszystko, zaczynając od muzyki, literatury, kultury hip hopowej, straight edgeowych idei DIY, poprzez wpływy etniczne, kicz lat 90 i 80 i kicz w ogóle, geometrię, architekturę, po miejsce w którym mieszkamy, czyli Warszawę.” – mówi Katarzyna Bluszcz.

Katarzyna Bluszcz skończyła anglistykę na UW, mimo że zawsze interesowała ją sztuka wizualna. Nigdy jednak nie zdecydowała się na podjęcie studiów w tej dziedzinie, nawet po zdaniu egzaminu wstępnego na grafikę na University of the Arts w Londynie. To ona latem 2008 roku zapoczątkowała Zero Gravity Project.

Dominika Piekutowska-Swed przez krótki okres po skończeniu liceum studiowała filozofię na UW. Pasja do sztuki okazała się jednak silniejsza – obecnie Dominika studiuje projektowanie ubioru. W przyszłości chciałaby się również zająć wzornictwem przemysłowym. 


„Kobiety muzy”
Miejsce: Monsoon Cafe, al. Jerozolimskie 85, Warszawa (naprzeciwko Dworca Centralnego)
Data: piątek, 31 lipca
Godzina: 19:00
Wstęp: wolny