Jest kolorem dynamicznym i bardzo przykuwa uwagę. Zignorowanie tego koloru też nic nie daję - nie uda się. We wszystkich kulturach świata w miarę rozwoju języka kolor ten otrzymał nazwę jako jeden z pierwszych, przegrywając tylko z białym i czerwonym.

Jest kolorem “ciepłym”. Nieraz wywołuje u człowieka poczucie ciepła. O pokojach, pomalowanych na czerwony kolor piszą, że nie potrzebują tyle ogrzewania co pokój pomalowany na niebiesko. Jest idealny w sypialni i pokoju dziecięcym. Przez lata czerwony był używany na świątecznych obrusach, ponieważ wywoływał ciepłe uczucia i ogrzewał siedzących przy stole. Między innymi wzmaga apetyt - więc zaleca się stosowanie go w kuchni czy jadalni.

W naturze czerwony jest kolorem obfitości - kolor dojrzałych owoców, jagód, pomidorów, kolor rubinów i pięknych róż. Nie trzeba zapominać, że jest kolorem krwi, serca i ognia, kolorem miłości i gniewu. Pobudza psychikę, podnosi ciśnienie krwi i wprowadza w dobry nastrój. Jednak może tez wywołać złość i agresję.

Kobiety, wybierające ten kolor, maja słoności do szybkich i emocjonalnych reakcji, natomiast mężczyźni lubią wyróżnić się z tłumu, ponieważ uwielbiają, jeżeli okazywany im jest szacunek.