Badania profesora I. Welpe i profesora W. Bernharda potwierdziły, że każdy kolor włosów oznacza inny – temperament, psychikę i budowę fizyczną. Według niemieckich uczonych blondynki wolniej dojrzewają od brunetek i rudych, ale są od nich bardziej ruchliwe i zręczne za to podobno bardziej egoistyczne. Szatynki dojrzewają najszybciej są wrażliwe i wyrozumiałe, ale bywają nieśmiałe. Brunetki zazwyczaj mają największy temperament i są uparte. Rude bywają agresywne, choć też są wrażliwe jak szatynki.  
Z badań tez wynika, ze łysi mężczyźni są najczęściej intelektualistami i uczonymi. Podobno mężczyźni z gęstym zarostem bywają dla pań uosobieniem męskości dojrzałości i pewności siebie. Dla odmiany umiarkowanie owłosione brunetki kojarzą się Panom z dużym temperamentem seksualnym, a blondynki ze swoimi wyjątkowo delikatnymi i aksamitnymi w dotyku włosami z kwintesencją kobiecości.

Oczywiście od każdej reguły jest wyjątek i niektóre badania naukowców należy traktować z przymrużeniem oka. Może uczeni też czasem ulegają stereotypom, a łysina na głowie niekoniecznie zawsze pomaga