Komiksy już na stałe wpisują się w świat kultury. Ilustrowane historie już od jakiegoś czasu dają pożywkę wytwórniom filmowym do tworzenia nowych superprodukcji. Pierwsza ekranizacji Batmana reżyserowana przez Tima Burtona została nakręcona na podstawie kultowego komiksu, a znowu na jego podstawie napisano książkę.  
Gry komputerowe też zyskują dzięki komiksom nowe ciekawe scenariusze i tym samym nowych klientów.

Mnóstwo z nas wychowało się na przygodach takich superbohaterów jak Superman, Spiderman, Batman czy Thorgal.. Dlatego jasne jest, że chcemy zobaczyć jak pokazano naszych herosów, których kiedyś mogliśmy tylko zobaczyć na obrazkach. 
Dla wielu komiks jest dziedziną sztuki i pomimo głosów sprzeciwu trudno się z nimi nie zgodzić. Najwięksi twórcy tych rysowanych opowieści mają w swoim światku określoną markę, która wykracza także poza jego granice. Kreska rysowników jest rozpoznawana na pierwszy rzut oka. Grzegorz Rosiński- ilustrator kultowej juz serii Thorgala, która jest jednym z największych sukcesów europejskiego komiksu- został nagrodzony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia artystyczne i zasługi dla kultury polskiej.
Znany scenarzysta komiksowy Frank Miller, który stworzył między innymi „Powrót Mrocznego Rycerza”(-polecam wszystkim miłośnikom Batmana!), dziki swojej pozycji w komiksie stał się scenarzystą filmowym takich produkcji jak Robocop 2 i 3, a w 2005 r. wraz Robertem Rodriguezem został reżyserem obrazu będącego adaptacją jego komiksu - 'Sin City' i od tamtej pory na stałe zagościł w Hollywood.

Świat komiksu ma swoje festiwale i prestiżowe nagrody. Miłośnicy spotykają się na zlotach, na których organizowane są tak zwane Cosplay’e, konkursy na najlepszy kostium i imitacje wybranej przez siebie postaci. Trafiając na taki zlot zobaczymy mnóstwo kostiumowych bohaterów.  
Komiks jest już częścią świata rozrywki i wymieniany jest jako jedna z muz. Dlatego, jeśli czasem warto sięgnąć po książkę, na kanwie, której powstał film, szukając pierwowzoru także warto sięgnąć po komiks.