Pierwsze serum powstało we Francji. Na początku uważano to za specyfik-niewypał, gdyż nie odniósł wcale sukcesu i zaprzestano produkcji. Dopiero gdy minęło ćwierć wieku kobiety zwariowały na punkcie Serum Reapir Ester Lauder, czyli boskiej „brązowej fiolki”. Od tego czasu serum uznawane jest za boski wynalazek, będący w stanie zatrzymać młodość, witalność i urodę nie tylko w skórze, ale i w każdej kobiecie w ogóle. 

Serum to o wiele silniej działający, skoncentrowany specyfik od kremu. Wypełnia zmarszczki, napina skórę, działa uderzeniowo. Specjaliści uważają, że bez niego nie może być mowy o prawidłowej pielęgnacji, jednak należy zachować ostrożność. Samo serum powinno stanowić bazę pod inne produkty. Rewolucyjność serum polega na postaci wodnej – tylko woda tak szybko jest w stanie przenosić składniki mineralne na skórę, jednak znawcy ostrzegają – jeśli serum to tylko w duecie z kremem i na odwrót. Czemu tak jest? Otóż wodna konsystencja zapewnia szybki zastrzyk mineralny dla skóry, jednak dobroczynne składniki równie szybko wyparowują. Warstwa kremu tworzy filtr ochronny, który zapobiega temu procesowi. Najlepszy, wzajemnie dopełniający się duet serum i kremu to produkty z jednej serii, linii. Wtedy oba specyfiki precyzyjnie dopasowują się, synchronizują działanie, dając optymalny efekt. 

Serum to silna substancja. Musi być precyzyjnie dobrane do typu skóry. Najlepiej o pomoc przy wyborze serum poprosić kosmetyczkę, dermatologa lub ekspedientkę w aptece czy drogerii. Jest bowiem diametralna różnica pomiędzy skórą suchą a odwodnioną, chociaż z pozoru wcale tak nie jest. Zbyt lekka formuła serum nie sprosta wymaganiom cery suchej, a zbyt ciężka może przynieść sporo złego cerze tłustej i mieszanej. Przed pierwszym użyciem należy wykonać test uczuleniowy na przykład na skórze łokcia czy nadgarstka. Jeśli nie pojawi się zaczerwienienie i nie wystąpią żadne niepożądane reakcje skóry, to znaczy, że bez obaw można nanieść specyfik na twarz. 

Chociaż opakowania serum są bardzo małe, buteleczki nawet kilkumililitrowe są niezwykle wydajne. Wystarczy kilka kropel, by zadziałało. Jednak nie jest to ciągle produkt dla każdego, gdyż ceny zwykle oscylują wokół stu złotych. Najlepsze takie specyfiki pakowane są w specjalne buteleczki air less, które zabezpieczają przed przedostaniem się do środka tlenu i bakterii.

Nie każda skóra potrzebuje serum. Nim wybierzesz się na zakupy, spytaj o rade kosmetyczkę lub dermatologa